Investing.com –  TCMB, her ay reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile yaptığı “Beklenti Anketi”nin ismini kamuoyu ve basında merkezin kendi beklentisi olarak yanlış bir anlaşılmaya sebebiyet verdiği için “Piyasa Katılımcıları Anketi” olarak değiştirildiğini açıkladı.

İsim değişikliğinin ardından bugün yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre;

TÜFE beklentisi:

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde %13,81 iken, bu anket döneminde %14,46 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde %11,81 iken, bu anket döneminde %12,12 oldu.

Faiz beklentisi:

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi, TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi ve TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi %19,0 oldu.

Döviz kuru beklentisi:

Cari yıl sonu döviz kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 8,71 TL iken, bu anket döneminde 8,95 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,95 TL iken, bu anket döneminde 9,23’e yükseldi.

Büyüme beklentisi:

GSYH 2021 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %4,3 iken bu anket döneminde %4,9’a yükseldi. GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde %4,1 iken, bu anket döneminde yüzde 4,0 oldu.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz