Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Apple (NASDAQ:AAPL) Çarşamba günü piyasa öncesinde %1,6 düşüş yaşadı. Piyasanın genel zayıflığı ve ödeme işi üzerinde baskı olduğu haberleri, hisse senedini etkiledi.

Wall Street Journal haberine göre Visa (NYSE:V), bankaların iPhone üreticisine ödedikleri ücretleri düşürmek için Apple Pay işlemlerinde yöntem değişikliğine gidebilir.

Gazeteye göre Apple yetkilileri, Visa yetkililerine itirazlarını bildirdi ve planlanan değişikliklerin geçerli olmama ihtimali var.

Apple Pay 2014 yılında kuruldu ve bankalar, kart sahipleri Apple’ın mobil cüzdanını kullandıkça şirkete ödeme yapıyor. Planlanan yeni süreç kapsamında spor salonu üyelik ücreti ve yayın hizmeti ücretleri gibi otomatik tekrarlanan ödemelerde ücretler geçerli olmayacak.

Visa, Mastercard (NYSE:MA) ve American Express (NYSE:AXP) gibi kart şirketleri, bankalar ile Apple ve Amazon’un (NASDAQ:AMZN) sunduğu ödeme cüzdanları arasında ağ sunuyor. Bankaların cüzdanlarla bağlantılı olmasına olanak sağlayarak banka veya kredi kartı aracılığı ile bankadan cüzdana, nihayetinde de satıcıya para transferini kolaylaştırıyor.

WSJ haberine göre Apple ve bankalar arasındaki bu durumda değişiklik Visa kartlara uygulanacak olsa da diğer ağlar da bu yolu izleyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz