Merkez Bankası 18 Kasım’da politika faizinde 100 baz puan indirim yaparak %15’e düşürme kararının Para Politikası Kurulu toplantı özetlerini yayımladı.

Aşağıda bankanın açıklamalarına geçmeden önce, PPK’nın geçici olduğunu ileri sürdüğü enflasyonist baskıların son faiz indirimi kararı sonrasında değer kaybı hızlanan TL nedeniyle kontrolden iyice çıkacağı, oynaklık dediğinin yüksek enflasyon olduğunu ve buna rağmen politika faizi indirimlerinin devam etmesinin ekonomik daralma nedeniyle 2022 ortalarında 12 aylık hesaplarda cari fazla yaratacağını,  TÜFE enflasyonun ise %30’lara yönelerek kalıcı olduğunun idrak edileceğini de biz ekleyelim. 

Bankaya göre faiz indirimleri bir taraftan para politikasında fiyat istikrarı hedefine hizmet ediyor, bir taraftan da finansal istikrara yönelik riskleri de gözetiyor.  Banka ayı zamanda fiyat istikrarının sağlanması için, güçlü bir politika koordinasyonuyla tüm paydaşları içeren bütüncül bir makro politika bileşimine ihtiyaç olduğunu yineliyor.

PPK özetinde, kredi piyasası, iktisadi faaliyet, arz yönlü unsurlar ve ithalat fiyatlarındaki gelişmeler doğrultusunda enflasyon üzerindeki talep ve maliyet yönlü etkilerin yakından izlendiği belirtiliyor.  TCMB iddiasına göre gelişmiş ülkelerdeki para politikası ile küresel risk iştahına ilişkin görünümü izlerken durumun gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları üzerindeki riskleri canlı tuttuğunu belirtiyor.

Cari denge fazlası ile fiyat istikrarı elde edeceğine inanan Banka, ihracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklediğini; bu eğilimin güçlenerek devam etmesi halinde fiyat istikrarı hedefinin yakalanabileceği imasında bulunuyor.

Enflasyon geçici etkiler altında, ilk çeyrekte de devam edecek

Faizin %15’e indirilmesi arkasında PPK’nın para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizler olduğunu hatırlatan özette “Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz