Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Qualcomm (NASDAQ:QCOM) Perşembe günü %3 artış yaşadı. Şirket, 5G hizmetleri için daha olumlu bir öngörüde bulundu.

Şirket, çiplerini barındıran 5G cihaz teslimatı için yaptığı tahminlerinde artış yönlü bir eğilime geçti. 2021’de 5G cep telefonu sevkiyatının, 450 ila 500 milyon arasında olmasını bekliyor.

Dünyanın büyük kısmı henüz 5G hizmetlerinden faydalanamasa da üreticiler zaten bu sinyallerle çalışabilecek cihazlar üretiyor. Hızlı 4G hizmetlerini kullanan tüketiciler de bu hizmetler piyasaya sunulmadan önce değişime istekli.

Şirket çip tasarlayıp üreterek ve de teknolojilerini telif ücreti karşılığında diğer ekipman üreticilerine lisanslayarak para kazanıyor.

Şirketin iyimser görünümü, üçüncü çeyrek gelirinde yaşanan %63 artışla (8 milyar dolara yükseldi) doğrulandı. Şirketin tüm iş kolları, en düşüğü lisanslama gelirlerindeki %43 artış olan sağlıklı bir büyüme sergiliyor.

Şirket için kazanç kapısı olan cep telefonlarından elde edilen gelir %57 arttı. Ayrıca pandemi zamanlarında modem ve wifi ekipmanlarına olan talebin patlama yaşaması ile bu ürünler için çip üretme işini de büyüttü.

Düzeltilmiş seyreltilmiş hisse başına kazancı, 86 sentten 1,92 dolara çıkarak ikiye katlandı ve 1,68 dolar olan analist tahminlerini aştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz