Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarak 105,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

Açıklamada şöyle denildi:

“Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 12,6 artarak 62,6 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 2,6 artarak 41,6 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 10,9 azalarak 20,2 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu tutarın yaklaşık 14,5 milyar ABD doları anapara, 5,7 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 66 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 24,3 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,3 artarak 46,1 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.”

Kaynak: foreks.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz