Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Roku (NASDAQ:ROKU) hissesi %9 düşüş yaşadı. Platformdaki toplam yayın saati Haziran çeyreğinde düşüş yaşadı ve yüksek hammadde maliyeti marjlarına zarar verdi.

Roku aktif hesaplarını 1,5 milyon artırarak çeyreği 55,1 milyon ile kapatsa da platformun, kullanıcıların programladığı yayın saati verileri darbe aldı. Çoğu kişinin evde kalıp yayınlar izlediği bir salgın yılının ardından alışveriş merkezleri ve tiyatroların açılması ve insanların dışarı çıkmayı tercih etmesi ile çevrimiçi tüketim azaldı.

Kullanıcılar, Mart çeyreğindeki 18,3 milyar saate kıyasla ikinci çeyrekte 17,4 milyar saat yayın gerçekleştirdi.

Kullanıcı başına ortalama gelir hem art arda hem de yıllık bazda artış yaşadı. Yıllık %46 artışla 36,46 dolar oldu.

Yayın akışı oynatıcıları ve kendi akıllı TV’sini de satan şirket, sıkı bileşen tedariki ve yüksek nakliye maliyetleri nedeniyle sıkıntı yaşadı. Bu süreçte maliyetleri üstlenmeyi seçti ve marjları darbe aldı. Marjlar, 2020 yılının Haziran çeyreğinde gördüğü %7,5 puandan eksi %5,9’a düştü.

Şirket geçen seferki video reklam gösterimlerinden iki katından fazla para kazanabildikten ve doğrudan tüketiciye yönelik hizmetlerini büyütmek için daha fazla medya şirketi, firmanın araçlarını kullandığından toplam net gelir yıldan yıla %81 artarak 645 milyon dolara ulaştı. Gelir, 618,82 milyon dolar olan analist beklentisini aştı.

Düzeltilmiş hisse başına kazanç 52 sent ile 12 sent olan tahminleri aştı.

Roku üçüncü çeyrek toplam net gelirinin 680 milyon ve FAVÖK’ün 65 milyon dolar olamasını bekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz