İSTANBUL, 29 Nisan (Reuters) – Türkiye’de tespit edilen yeni koronavirüs vakalarındaki kademeli düşüş devam ederken, Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısından 50 milyon doz alınması için anlaşma imzalandı. Aşılar Mayıs ayından itibaren Türkiye’ye gelecek.

Türkiye’de dün 40.444 yeni vaka tespit edildi. Yeni vaka sayısı bir önceki güne göre 2.857 azaldı. Ancak yeni vakaları geriden takip eden günlük ölümler 341 ile zirve seviyelere yakın seyretti.

Yeni vakalardaki günlük oynaklıkları azaltan yedi günlük hareketli ortalamaya bakıldığında, vaka sayısının 20 Nisan’daki 60.266 seviyesinden dün itibarıyla 43.491’e indiği görüldü. 17 Mayıs’ta sona erecek “tam kapanma” sırasında günlük vaka sayısının 5.000’in altına düşürülmesi amaçlanıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu toplantısının ardından, Sputnik V aşısının alımı için yapılan anlaşmanın ayrıntılarını açıkladı.

Koca, “Üçüncü olarak ise Sputnik V aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya gelindi ve aşı tedariki için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecektir” dedi.

Aşıların tedarikinin iki ay kadar süreyle “güçleştikten” sonra Haziran ayında rahatlamasının beklendiğini ifade eden Koca, Türkiye’de uygulanmaya başlanan ikinci aşı olan Pfizer-BioNTech aşısının iki dozu arasındaki sürenin 6-8 haftaya uzatılması kararının alındığını da ifade etti.

Koca, koronavirüsün varyantlarına rastlanma sıklığı hakkında da bilgi verdi. Türkiye’de en çok görülen mutasyon türünün İngiltere varyantı olduğunu tekrar ifade eden Koca, “Bunun yanında Brezilya ve Güney Afrika varyantları da görülmüştü. Son olarak İstanbul’da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı da gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk kez görüldü ve vakalar izolasyon altında takip edilmektedir.” dedi.

Redaksiyon: Can Sezer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz