Investing.com – Yakın zamanda yapılan bildirimlere göre Rus otoriteler, özellikle küçük yatırımcıları kripto varlıkların riskli doğasından uzak tutmak için bazı yönetmelikleri yürürlüğe koyma niyetinde. 

Kripto para piyasalarında volatilitenin arttığı dönemlerde gündeme daha sık gelmeye başlayan kısıtlama söylentilerinden bir yenisi de Rusya tarafından geliyor. Bilindiği gibi son olarak Çin, kripto varlıklarla ilgili bütün ticareti yasa dışı olarak ilan etmişti. Bu yasaklama haberi, piyasayı biraz sarsmış olsa da etkisi geçmiş dönemlerde olduğu gibi uzun sürmedi ve Ekim ayıyla birlikte Bitcoin önderliğinde yeni bir yükseliş trendi geldi.

Şimdi Rusya Federal Meclisinde bir alt meclis olarak faaliyet gösteren Devlet Duması, kripto varlıkların riskleri üzerinde dururken küçük yatırımcıları bu piyasadan uzak tutmak için bir yönetmelik oluşturma çabasındalar. 

Rusya, kripto para yatırımcılarına bazı kısıtlamalar getirmeyi düşünüyor

Duma Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov yakın zamanda yaptığı açıklamada şu sözleri sarfetti: 

Rus otoriteler, genel olarak yüksek getiri olasılıkları olsa da kripto varlıkların risk içeren olumsuz yönleriyle daha çok ilgileniyorlar gibi gözüküyor. Bu yorumlarıyla kripto paraları kucaklayan ülkelerden ayrı olarak dijital ekosistemi kontrol altına tutma niyetlerini ortaya koyuyorlar. 

Aynı fikirde olmayanlar da var 

Ülkede bazı önemli isimler, kripto para kısıtlamalarının mantıklı bir çözüm olmadığını düşünüyorlar. Bir tür kısıtlama getirilse dahi yatırımcıların bir şekilde bu yasakları delmenin yolunu bulabileceği düşünülüyor. 

Bunun yanında Rus yatırımcılar da ülke yönetimiyle aynı fikirde değiller gibi. Yakın tarihli yapılan bir anket kripto varlık yatırımı için çarpıcı sonuçlar sunuyor. Bu ankete göre katılımcıların yüzde 77’si kripto para yatırımında bir gelecek görüyorlar ve uzun vadeli bir yatırım olarak düşünüyorlar.  

Son yapılan açıklamalara göre ülke yönetiminin geneline bakıldığında kripto varlıklara dostane bir bakış açısı olmadığı net bir şekilde belli oluyor. Şimdilik bu gelişmeler sadece söylem aşamasındalar. İlerleyen dönemlerde somut adımlar atıldığında kripto piyasalarını ne denli etkiler bilinmez. 

Ancak ortada bir gerçek var ki kripto sektörünün özellikle 2020 yılında büyük bir atılım yaparak alt sektörlere doğru yayılması ve kripto varlık çeşitliliğinin artmasıyla bu tür olumsuz haberlerin etkisi artık daha hızlı absorbe ediliyor. Bunun son örneği, Asya bölgesinden gelen yasak haberlerinden sonra karşımıza çıktı. 

Yazar: Günay Caymaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz