Rusya’nın zulmü, Musk’ın Twitter payı, yükselen Çin ADR’leri – Piyasalarda neler oluyor?

Müellif – Geoffrey Smith

Investing.com – Devlet düzenleyicilerinin, yabancı düzenleyicilere tam kontrol bilgisi sağlama konusundaki yasağı kaldıracaklarını söylemelerinin akabinde Çin ADR’leri dayanak gördü. Ukrayna’nın kuzeyindeki işgal sırasında askerlerin sivillere yaptıkları zulmün ispatları ortaya çıktıktan sonra AB, Rusya’ya karşı yeni yaptırımları kıymetlendiriyor. Elon Musk Twitter’dan %9 pay aldı ve Howard Schultz, Starbucks’ın geri alım programına orta verdi.

İşte 4 Nisan Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Rusya’nın katliam manzaralarından sonra AB yeni yaptırımları kıymetlendiriyor

Hafta sonu, Rus askerlerinin Kiev civarındaki işgal sırasında sivillere zulmettiğiyle ilgili imajlar ortaya çıktıktan sonra AB, Rusya’ya karşı yeni yaptırımları tartışmaya hazırlanıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’dan petrol ve kömür ithalatına – doğalgaza değil – ambargo uygulanması istikametinde davet yaptı. Almanya bu cins önlemlere karşı olmaya devam ediyor.

Bucha Belediye Lideri Anatoliy Fedoruk, yetkililerin, başının gerisinden vurulmuş ve kimilerinin elleri geriden bağlı 280 kişinin olduğu toplu bir mezar bulduğunu söyledi. Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, Kiev bölgesinden 410 sivilin cesedinin çıkarıldığını belirtti. İnfaz edilenler ortasında Motyzhyn Belediye Lideri Olga Sukhenko, kocası ve oğlu da vardı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, haberlerin düzmece olduğunu ve Ukraynalı yetkililer tarafından düzenlendiğini söyledi. Rusya haber ajansı RIA Novosti’nin bir başyazısı, tüm Ukraynalı seçkinlerin tasfiye edilmesi davetinde bulundu.

2. Düzenleyiciler yeni kontrol kurallarını açıkladıktan sonra Çinli ADR’ler yükseldi

Çin’de düzenleyiciler, yabancı yönetimlere tam kontrol bilgisi sağlama konusundaki yasağı kaldıracağını söyledikten sonra Hong Kong’daki Çinli teknoloji payları ralli yaptı. Bu, Amerikan Tevdi Makbuzlarının (ADR) ABD Menkul Değerler ve Borsalar Komitesi (SEC) tarafından borsadan zorla çıkarılması tarafındaki tehdidi ortadan kaldırıyor üzere görünüyor.

Hang Seng %2,1 artarken anakaradaki endeksler resmi tatil nedeniyle kapalıydı. Piyasa öncesinde New York’ta Alibaba (NYSE:BABA) ADR’leri %4,9 yükselirken Baidu (NASDAQ:BIDU) ADR’leri %5,0 ve Pinduoduo (NASDAQ:PDD) ADR’leri %0,8 artış gösterdi.

Çin’in Menkul Değerler Düzenleme Komitesi, cumartesi günü yeni kurallar taslağını açıkladı. İngilizce lisanındaki China Daily’ye nazaran bu kurallar, ortak kontroller de dahil olmak üzere hudut ötesi düzenleyicilerle işbirliğini kolaylaştırmanın yanı sıra denizaşırı borsalara yönelik zımnilik için daha net yönergeler sağlayacak.

3. Elon Musk Twitter’dan pay aldı

Tesla (NASDAQ:TSLA), CEO’su Elon Musk’ın Twitter’dan (NYSE:TWTR) %9,2’lik özel bir pay aldığını açıkladıktan sonra toplumsal medya şirketinin payları %25 artış yaşadı. 2018 yılında tweetleriyle yatırımcıları yanlış yönlendirdiği için SEC’e 40 milyon dolarlık ceza ödeyen Musk, platformu söz özgürlüğünü kısıtladığı tarafında eleştirdi.

Bu haberden evvel Tesla, Musk’ın “istisnai” zorluklar olarak nitelendirdiği etkenlere karşın birinci çeyrek teslimatlarında yeni bir rekor kırdı.

Tesla’nın Şanghay fabrikası bu hafta tekrar kapalı olacak. Kent yetkilileri, koronavirüsle çabada 25 milyon vatandaşı teste tabi tutmak için karantinayı uzattı. Çin’den gelen raporlar, hastalıktan kaynaklı vefatlar iki yılın en düşük düzeyinde olmasına karşın virüsün yayılmaya devam ettiğini gösteriyor.

4. Starbucks ilgi çekerken borsa yükselecek; sağlam mal siparişleri açıklanacak

ABD borsaları açılışta biraz yükselecek. Mart ayında güçlü gelen istihdam raporu, borsayı desteklemeye devam ediyor.

Dow Jones 23 puan artarken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,4 artış gösterdi.

Twitter dışında ilgi çekebilecek paylar ortasında Lider Howard Schultz’un, CEO koltuğuna dönmesiyle pay geri alım programını durdurduğu Starbucks (NASDAQ:SBUX) ve CEO Jamie Dimon’ın, uzun vadede Rusya’yla olan münasebetinden ötürü 1 milyar dolar ziyan etme mümkünlüğünü kabullendiği JPMorgan (NYSE:JPM) var. ABD fabrika ve güçlü mal siparişleri ise bugün yayımlanıyor.

5. AB yaptırım telaffuzları Şanghay karantinasının tesirini dengelerken petrol sakin

Çin’den gelen haberler ve Avrupalı devletlerin, stratejik rezervleri kullanıma açma adımında ABD’ye katıldığı telaffuzları ile ham petrol fiyatları haftaya karışık bir imajda başladı. Ayrıyeten AB’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları konuşması, Rusya dışındaki kaynakları daraltma tehdidini canlı tuttu.

WTI 4 sent artışla 99,31 dolar olurken Brent %0,1’den daha az bir kayıpla 104,31 dolardan süreç gördü.

Almanya’da siyasetçiler, Rusya’dan doğalgaz alımına yönelik ani bir boykota karşı olduklarını yineledikten sonra Avrupa’da doğalgaz vadeli süreçleri değişmedi.

Previous Article

Dijital yuanın faal olarak kullanıldığı kent sayısı 23’e çıkıyor

Next Article

Dow 25 puan düşerken gözler Fed, JPMorgan ve Twitter üzerinde

You might be interested in …