Rusya’ya yönelik yeni yaptırım ve agresif Fed beklentisi Avrupa borsalarını olumsuz etkiliyor

Müellif – Peter Nurse 

Investing.com – Çarşamba günü Avrupa borsaları düşüş yaşadı. Fed’in daha agresif bir mali sıkılaştırma uygulayacağı istikametindeki telaşların yanı sıra Batının Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulama mümkünlüğü da baskı yarattı.

DAX ve CAC 40 %0,5 düşerken FTSE 100 %0,1 düşüş gösterdi.

ABD ve Avrupa Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski tarafından Rusya’nın Ukrayna’da işlediği sav edilen “savaş suçlarına” karşı Moskova’yı cezalandıracak yeni yaptırımlarını Çarşamba günü duyuracak.

Avrupa Kurulu Rusya’nın kömür ithalatını yasaklamayı ve yaklaşık 20 milyar euroluk (22 milyar dolar) ticareti durdurmayı da içeren yeni yaptırımlar önerdi bile ve Beyaz Saray Salı günü yaptığı açıklamada yeni yaptırımların, Rusya’nın bankalarını ve yetkililerini hedefleyeceğini ve Rusya’da yatırımı yasaklayacağını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve Batının uyguladığı yaptırımlar, emtia fiyatlarında sert yükselişlere yol açarak bu yıl büyümenin büyük oranda yavaşlayacağına dair endişelere yol açtı.

Öte yandan Almanya’nın fabrika siparişleri Şubat ayında aylık %2,2 düşüş yaşayarak dört ay içinde birinci sefer düştü ve ekonomik büyümeyle ilgili telaşların altını çizdi.

Ayrıyeten Avrupa piyasalarını baskılayan başka etken, Asya ve Wall Street’ten negatif bir hissiyat alacak olması oldu. Fed Yöneticisi Lael Brainard, merkez bankasının faizlerde agresif artışlar yapacağı tarafındaki beklentileri artırdı. Brainard olağanda daha güvercin üyelerden biri olarak görülüyor.

Bu durum ilgiyi Fed’in toplantı tutanaklarına çeviriyor. Yatırımcılar, Mayıs toplantısında 50 puanlık bir artırım mümkünlüğünü ölçmek için ipuçları arayacak.

Kurumsal gelişmelerde Volkswagen (DE:VOWG_p) payları %2,7 düşüş gösterdi. Şirketin CFO’su Arno Antlitz’in Financial Times’a yaptığı açıklamaya nazaran şirket, bu on yıl bitene kadar birçok modelin üretiminden vazgeçerek genel olarak daha az ölçüde lakin daha kârlı premium araçlar üretmeye odaklanabileceğini söyledi.

Vestas Wind Systems (CSE:VWS) iki fabrikasının olduğu Rusya’dan çekileceğini açıkladıktan sonra %1,4 paha kaybetti.

Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların akabinde artan arz kaygıları ile Şanghay’daki karantinanın uzatılması ve ham petrol stoklarında artış olması nedeniyle taleple ilgili duyulan telaşlar ortasında istikrar kurmak zorunda kalıyor.

Amerikan Petrol Enstitüsünün ham petrol raporu, geçen hafta stoklarda 1 milyon civarı artış olduğunu gösterdi. Evvelki hafta 3 milyon varil düşüş bildirmişti.

Yatırımcılar artık ABD Güç Bilgilendirme Dairesinin raporunu bekliyor.

WTI %0,9 artışla 102,86 dolar olurken Brent %1 yükselişle 107,67 dolardan süreç gördü.

Son olarak altın vadeli süreçleri, %0,4 düşüşle 1.919,50 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,0891’den alıcı buldu.

Previous Article

İstanbul’da suya %29, toplu taşımaya %40 artırım yapıldı

Next Article

Euro Bölgesi’nde üretici enflasyonu rekor tazeledi

You might be interested in …