Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Kurumsal kazanç sezonu sona ererken artan vaka sayılarına dair endişeler arasında Avrupa piyasaları pek değişmedi.

DAX %0,1 artış yaşarken FTSE 100 %0,4 yükseldi ve CAC 40 %0,4 kayıp yaşadı.

Avrupa’daki majör endeksler, son haftalarda rekor seviyelere yaklaştı. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), para politikasını bir süre daha mevcut haliyle sürdüreceğine dair işaretleri ve sağlıklı kurumsal raporlar, endeksler için yol gösterici oldu.

Bunun yanında koronavirüsle ilgili endişeler yine yükseliyor. Avusturya bugünden itibaren koronavirüse karşı aşısı olmayan milyonlarca kişiye karantina uygulayacağını söyledi.

Hollanda da geçen hafta kısmi bir karantina duyururken Alman federal hükümeti ve 16 eyaletinin liderleri, tedbirleri artırma konusunu tartışmak üzere gelecek hafta bir araya gelecek.

Kurumsal cephede %1,7 artış yaşayan Shell (LON:RDSa) dikkat çekiyor. Enerji devi, yapısını sadeleştirmek ve hissedar ödemelerini artırmak için ikili hisse sistemini kaldırmayı planladığını açıkladı.

Heineken (OTC:HEINY) ise Güney Afrikalı içecek üreticisi Distell Group’u 2,6 milyar dolar civarı bir fiyatla alacağını duyurduktan sonra %1 değer kazandı.

Airbus (PA:AIR) Pazar günü Wizz Air’ın (LON:WIZZ) da içinde olduğu bir grup havayolu şirketine, 255 adet tek koridorlu A321neo yolcu uçağı tedarik etmek üzere anlaşmalar imzaladı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu karşısına çıkacak.

Pazartesi günü hissiyatı destekleyen diğer gelişme, Çin’in endüstriyel üretim ve perakende satış verileri oldu: vaka dalgalarını kontrol altına almak için uygulanan yeni kısıtlamalara rağmen iki okuma da Ekim ayında beklentileri aştı.

Pazartesi günü petrol fiyatları, ABD’den ek petrol arzı olasılığı ve güçlü ABD doları ile baskılanarak düşüş yaşadı.

OPEC+’nın mevcut üretim artışı planına sadık kalmayı seçmesinden bu yana Biden yönetiminin, fiyatları düşürmek için ABD Stratejik Petrol Rezervini kullanıma açacağına dair spekülasyonlar yayılıyor.

Buna ek olarak Baker Hughes verilerine göre 12 Kasım haftasında ABD’nin petrol ve gaz kulesinde altı sayı artış yaşanarak toplam sayı 556’ya yükseldi. Bu, 2020 Nisan ayından beri görülen en yüksek seviye.

WTI vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 79,00 dolar olurken Brent %0,8 azalarak 81,54 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 1.863,75 dolar olurken EUR/USD ufak bir düşüşle 1,1449’dan işlem gördü.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz