Sivilleri vuran Rusya, Le Pen’in zafer riski, besin fiyatları – Piyasalarda neler oluyor?

Muharrir – Geoffrey Smith

Investing.com – Rusya’nın Ukrayna’da bir tren istasyonuna saldırısı sonucunda çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Rusya Merkez Bankası, yaklaşan ekonomik ve mali krizleri karşılamak için faizlerde büyük bir indirim yaptı. Tahvil getirileri artmaya devam etse de borsa yükselişle açılacak. Tıpkı vakitte Marine Le Pen, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer elde edeceğini hissettirirken dünyadaki besin fiyatları şimdiye kadarki en süratli temposunda artıyor.

İşte 8 Nisan Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Rusya ülkeden çıkmaya çalışan sivillere saldırdı

Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki bir tren istasyonuna yaptığı taarruz 30’dan fazla kişinin vefatına yol açarken 100’den fazla kişinin de yaralanmasına sebep oldu. Bu, altı haftadır süren savaşta şu ana kadarki en şok edici olay oldu.

Kurbanlar, Doğu Ukrayna’ya beklenen büyük bir Rus saldırısı öncesinde sivillerin toplu olarak tahliye edilmesi emeliyle Kramatorsk istasyonunda toplanmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı evvel bölgedeki üç istasyona karşı yüksek hassasiyetli füzeler kullandığını söyledi, akabinde Ukrayna’yı bu olayı düzenlemekle suçladı.

Bu ortada AB, Rusya’nın kömür ithalatını yasaklayan son bir yaptırım paketini onayladı. Japonya da Cuma günü Rus kömür ithalatına yasak koydu. Bununla birlikte son akının, başta Almanya olmak üzere Avrupa hükümetleri üzerinde, birebir adımları Rus petrolü için de atması istikametindeki baskıyı artıracağı kesin.

2. Rusya mali krizi savuşturmak için faiz indirdi

Rusya Merkez Bankası, iktisada yönelik risklerin enflasyondan ekonomik resesyona ve mali istikrarsızlığa dönüştüğünü söyleyerek faizlerde 3 puanlık sürpriz bir indirim yaptı ve %17’ye düşürdü.

Bu atılım, Batılı yaptırımların Rus iktisadı üzerindeki tesirini azaltma konusunda bir ölçüde başarılı olduğunu gösterse de analistler hâlâ bu yıl GSYH’nin %10 civarı küçüleceğini düşünüyor. Ülkenin imalat kesiminin büyük bir kısmı da dahil olmak üzere birçok işletme, yaptırımların kıymetli bileşenlerin ithalatına darbe vurmasıyla atıl kaldı. Rusya 2021’in dördüncü çeyreğine ilişkin GSYH sayılarını, Mart ayı TÜFE bilgileriyle birlikte paylaşacak.

Bu atılım öncesinde ruble, savaş öncesindeki düzeylere yükselmişti lakin ekonomistler bunun değerini göz arkası etti. Zira merkez bankası, rublenin serbestçe alınıp satılmasına müsaade vermeyen sermaye denetimleri uyguluyor. İşletmelerin ve bireylerin yurtiçinde tuttuğu dolar hesaplarından para çekmek de kimi sınırlamalara tabi.

3. Borsa, artan getirilerden etkilenmeden yükselerek açılmaya hazırlanıyor

ABD borsaları, Fed’in daha agresif faiz artışı yapacağı istikametindeki beklentilerin yine fiyatlandığı bir haftanın sonuna gelirken Perşembe günü yaşadığı toparlanmayı sürdürerek yükselişle açılacak.

Dow 74 puan artarken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,1 yükseldi. Üç endeks de Perşembe günü %0,1 ve %0,5 artış yaşadı.

Bu artışlar da tahvil getirilerindeki yükselişe karşın gerçekleşti. Getirilerdeki artış iktisat genelinde daha yüksek sermaye maliyetlerine işaret ederken genelde pay senetlerine baskı yapar. 10 yıllık getiri 2 puan daha artışla %2,69’a çıkarak bu hafta üç yılın en yüksek düzeylerine ulaştı.

İlgi çekebilecek paylar ortasında Austin, Texas’taki fabrikası, Perşembe günü CEO Elon Musk tarafından büyük bir tantana ile açılan Tesla (NASDAQ:TSLA) var. Ayrıyeten Goldman Sachs’ın (NYSE:GS), halka açıldıktan sonra pay derecesini ‘sat’a düşürdüğü Robinhood (NASDAQ:HOOD) da ilgi çekebilir. Robinhood borsaya kote edildiğinden beri kıymetinin yaklaşık üçte ikisini kaybetti.

4. Le Pen’in Macron ile ortadaki farkı kapatmasıyla Fransa’daki seçim gerginliği artıyor

Fransa hafta sonu cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin birinci tipi için sandığa gidiyor.

Kamuoyu anketlerinde şu an misyonda olan Emmanuel Macron, Rusya’nın birinci atağında sağcı popülist Marine Le Pen’in %30 önündeyken son anketlerde bu fark ortalama %3,5’a kadar düştü. Hatta Perşembe günü paylaşılan bir anket Le Pen’in iki haftalık vakit diliminde Macron’u yeneceğini öne sürdü.

Le Pen’in zafer talihi arttıkça bu hafta tahvil getirileri ve borsa, Avrupa’nın kalanına nazaran düşük performans sergiledi. Le Pen’in programı, yükselen ömür maliyeti krizini devlet müdahalesini artırma yoluyla çözme etrafında ele alıyor.

5. Global besin fiyatları artmaya devam ederken gözler WASDE raporunda

BM’ye nazaran global besin fiyatları şimdiye kadarki en süratli temposunda yükseliyor.

Besin ve Tarım Örgütünün (FAO) Cuma günü paylaştığı datalara nazaran Mart ayında dünya besin endeksi %12,6 yükselerek yıllık artışı %34’e çıkardı – arka arda üçüncü defa rekor kırdı. FAO bu artışı “dev bir sıçrama” olarak nitelendirdi.

Artış büyük oranda, Rusya’nın Ukrayna’ya birinci saldırısından bu yana Karadeniz’den gelen buğday ve tahılla alakalı öteki eserlerin arzındaki aksamalardan kaynaklanıyor. Geçen yıl doğalgaz fiyatlarında görülen büyük artışlardan ötürü gübre fiyatlarına yönelik büyük şokun tesiriyle daha da artış yaşanabilir.

ABD hükümeti, dünya tahıl ve öbür seçilmiş tarım eserlerine yönelik talep öngörülerini (WASDE) paylaşacak.

Previous Article

AB, yeni yaptırım paketiyle Rusya’ya kripto hizmetleri sunmayı yasaklıyor

Next Article

CEEK fiyatı büyük borsalarda listelenme haberiyle yüzde 30 yükseldi

You might be interested in …