Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Softbank (OTC:SFTBY) Group (T:9984) hissesi, Salı günü Tokyo’da %10,5 yüksek kapattı. Japon holding, kendi hisselerinin bir trilyon yen (8,8 milyar dolar) civarını geri alacağını söyledi.

Geri alım için ayrılan 25 milyon hisse, SoftBank’ın hazine hissesi hariç toplam hisselerinin %14,6’sını oluşturuyor.

Grup bu hamleyi, hisse senedinin değer düşüklüğüne bağladı. Net varlık değerine (eldeki hisse değerinden düzeltilmiş net faiz getiren borç çıkarılarak hesaplanır) göre derin bir iskonto ile işlem görüyor.

Bloomberg, kurucu Masayoshi Son’ın Pazartesi günkü yatırımcı sunumunda sarf ettiği sözlerinden alıntı yaptı: “Bu genişlikte bir iskonto ile hissedarları neyin mutlu edeceğini düşündüm: Hisse geri alımı.”

“Yönetim kurulu toplantısında sıcak bir tartışma yürüttük. Hisseleri geri almanın tam zamanı olduğuna karar verdik.”

Pazartesi günü SoftBank, özellikle amiral gemisi Vision Fund’daki 825,1 milyarlık zararın etkisiyle Eylül çeyreğinde 397,9 milyar yenlik bir zarar bildirdi. Kayıplar büyük oranda Fund’un, Pekin’in düzenleyici baskılarından mustarip olan Çinli hisselerinden kaynaklandı.

SoftBank geçen yıl değerlemesini üçe katlamaya yardımcı olan 2,5 trilyon yenlik bir hisse geri alım programını nihayete erdirdi. Ancak şirket hisseleri, yeniden alım programı bittikten sonra Mart ortasındaki zirveye göre %40 üzerinde düşüş yaşadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz