Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Square (NYSE:SQ) hissesi Pazartesi günü %4 düşüş yaşadı. Zarar eden Avustralyalı ödeme grubu Afterpay için fazla ödeme yaptığından endişe duyuluyor.

Afterpay (ASX:APT) hissesi %19 artışla 114,80 Avustralya dolarına (yaklaşık 84,4 dolar) yükseldi.

Tümü hisse senedi olan anlaşma, “şimdi al sonra öde” platformuna 29 milyar değer biçiyor ve birleşen şirketi, küresel çapta önemli bir ödeme şirketi haline getirmeyi amaçlıyor.

Anlaşmaya göre Afterpay hissedarları, her Afterpay hissesi başına 0,375 sabit kur oranı ile Square hissesi alacak. Square toplam bedelin %1’ini nakit olarak ödemeyi seçebilir.

Square’in 30 Temmuz’daki kapanış fiyatı 247,26 dolara göre bu, Afterpay hissesi başına 126,21 Avustralya doları değerinde bir fiyatı temsil ediyor – Afterpay’in 96,66 Avustralya doları olan Cuma günkü kapanış fiyatının yaklaşık %31 fazlası. İşlemin ardından Afterpay hissedarlarının, tamamen seyreltilmiş olarak toplam şirketin yaklaşık %18,5’ine sahip olması bekleniyor.

BNPL platformları, nakdi olmayan kişilerin ürün ve hizmetleri şimdi alıp sonra ödeme yapması için kullandığı Covid-19 döneminde avantaj elde etti.

Square, Afterpay satın alımını, özellikle genç tüketiciler arasındaki tüketici tercihlerinin kredi kartlarından uzaklaştırılması, satıcılardan satışları artırmanın yeni yollarını bulması için gelen sürekli talep ve çok kanallı ticaretteki küresel büyüme ile gerekçelendirdi.

Afterpay gelirinin çoğu, müşteri tarafından verilen her sipariş için sabit bir ücretle birlikte şirkete gelir payı temelinde ödeme yapan perakende satıcılardan elde edilir.

Twitter’dan Jack Dorsey tarafından desteklenen Square, Afterpay’i mevcut Seller ve Cash Uygulamaları iş birimlerine entegre etmeyi, en küçük satıcıların bile ödeme sırasında BNPL sunmasına olanak sağlamayı ve Afterpay tüketicilerine taksit ödemelerini doğrudan Cash uygulamasında yönetme olanağı vermeyi planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz