Investing.com – Dün açıklanan TÜFE oranı Nisan’da son 23 ayın zirvesine çıkarken ÜFE ise Kasım 2018 sonrası en yüksek seviyeye çıktı. TCMB, bugün enflasyon değerlendirmesini yaptığı ayılık fiyat gelişmeleri raporunu açıkladı.

Raporda fiyat artışlarına en çok enerji gurubunun etki yaptığına değinilerek şu ifadelere yer verildi:

“Tüketici fiyatları Nisan ayında yüzde 1,68 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,95 puan yükselişle yüzde 17,14 olmuştur. Gıda dışındaki ana kalemlerde yıllık enflasyon yükselirken, tüketici enflasyonundaki artışa en belirgin katkı enerji grubundan gelmiştir. Bu dönemde eşel mobil sistemi ve tavan fiyat uygulamasının etkisiyle enerji fiyatları yatay seyretmiş; ancak baz etkisi nedeniyle grup yıllık enflasyonu belirgin şekilde yükselmiştir. Temel mallarda yıllık enflasyon artarken, yeni sezon geçişinin de etkisiyle giyimdeki yükseliş eğilimi sürmüş, dayanıklı ve diğer temel mal grubunda döviz kuru gelişmelerinin yansımaları izlenmiştir.

Hizmet grubunda yıllık enflasyon yükselmiş, aylık bazda ise Mart ayındaki açılma etkisinin ardından yavaşlama kaydedilmiştir. Bu dönemde emtia fiyatlarındaki yükseliş tarımsal emtia ve endüstriyel metal fiyatları öncülüğünde sürmüştür. Türk lirası cinsinden ithalat fiyatlarındaki gelişmeler ve bazı ürünlerde süregelen arz sıkıntılarının etkisiyle üretici fiyatlarındaki hızlı artış eğilimi devam etmiştir. Bu gelişmelerle, B (İşlenmemiş Gıda Ürünleri, Enerji, Alkollü İçkiler ve Tütün ile Altın Hariç TÜFE) ve C (Enerji, Gıda ve Alkolsüz İçecekler, Alkollü İçkiler ile Tütün Ürünleri ve Altın Hariç TÜFE) göstergelerinin yıllık enflasyonları artarken, eğilimleri bir miktar iyileşmekle birlikte yüksek seviyelerini korumuştur.”

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, geçen haftaki enflasyon raporu sunumunda enflasyonun Nisan ayında zirve yapacağını, yılın kalanında ise düşüşe geçeceğini belirtmişti, ancak gerek küresel gıda ve enerji fiyatlarındaki artış, gerekse döviz kurundaki seviyeler nedeniyle enflasyonun Mayıs ayında da yüksek kalması bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz