Investing.com – TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun Eylül ayı başında manşet enflasyondan çekirdek enflasyona geçiş söylemleri ve ardından gelen faiz indirimi ile rekor düşük seviyeye gerileyen TL, bu hafta başında yine Kavcıoğlu’nun TBMM’de yaptığı sunumda kurdaki yükselişin faiz indiriminden kaynaklanmadığını söylemesi, aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sınır ötesi harekat sinyali veren açıklamalarda bulunmasıyla dolar karşısında 9,0 seviyesine geriledi. Kurda bu eşiğin aşılmasının ardından kademeli olarak 9,10 seviyesine kadar yükseliş sürdü.

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile görüştü ve görüşmenin ardından yayımlanan kararla TCMB Başkan yardımcıları ve PPK üyesinde değişikliğe gidildiği duyuruldu. TCMB Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. TCMB Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu Üyeliğine Pof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

Merkez Bankasında başkanların ardından başkan yardımcıları ve üyelerde de görevden alınmalar olması, merkezin bağımsızlığına dair kaygıların tekrar fiyatlanmasına ve faiz indiriminin devam edeceği beklentisine neden oldu. Kararın ardından kur 9,18’i aşarak yeni zirveyi gördü. Rekor seviyenin ardından kur son saatte 9,16’dan işlem görüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz