Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Tencent (OTC:TCEHY) hissesi Salı günü Hong Kong’da %6 üzerinde düşüş yaşadı. Devlete ait bir medya raporu, online oyunların “zihin afyonu” olduğunu söyleyerek Çinli yetkililerin baskılarının yeni hedefinde oyun sektörünün olabileceği korkularını körükledi.

Bir noktada Tencent %10 düşük işlem gördü. Hong Kong’da Xd Inc (HK:2400) de %8 üzerinde değer kaybetti. NetEase (NASDAQ:NTES) hissesi, Nasdaq’da piyasa öncesinde yaklaşık %9 kaybetti.

Satışlar, resmi haber ajansı Xinhua’nın bir birimi olan Economic Information Daily gazetesinde yer alan bir makalenin, online oyun endüstrisini eleştirmesi ile tetiklendi.

Makale, birkaç saat içinde Daily’nin web sitesinden kaldırıldı ancak basılı versiyonda hala var.

Gazeteye göre “toplum, çevrimiçi oyunların yol açtığı zararın farkına varmaya başladı ve genel olarak ‘zihin afyonu’ veya ‘elektronik uyuşturucu’ olarak anılıyor.” Oyun bağımlılığının yayıldığını ve çocukların çalışmalarına zarar verdiğini söyledi.

Raporda bir öğrencinin, bazı okul arkadaşlarının günde sekiz saate kadar Tencent’ın Honor of Kings oynadığını söylediği aktarıldı. Tencent, genç kullanıcılara daha katı kısıtlamalar getireceğini söyledi.

Son birkaç ayda Çin’deki düzenleyici kurumlar, ülkenin teknoloji ve eğitim devlerine yönelik incelemeleri artırdı. Atılan adımlar, araç çağırma devi Didi’yi (NYSE:DIDI) ülkenin en popüler uygulama mağazalarından men etmekten, eğitim teknolojisi şirketlerinin kâr amacı gütmeyen kuruluşlara dönüşmelerini istemeye kadar uzandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz