Terra’nın Bitcoin rezervi 35.000 BTC’yi aştı

Investing.com – Sabit kripto varlığı UST için Bitcoin rezervi oluşturma amacı doğrultusunda Terra, kâr maksadı gütmeyen bağlı kuruluşu Luna Foundation Guard (LFG) aracılığıyla BTC alımlarına devam ediyor. 

LFG’ye ilişkin olduğu bilinen Bitcoin adresi denetim edildiğinde günlük 228,5 milyon dolar kıymetinde 5.040 BTC’nin daha alındığı görülüyor. Öncesinde ise tanınan Twitter hesabı Wu Blockchain şirketin Binance borsasına 231,4 milyon USDT aktardığını duyurdu. Bu son birikimle Terra portföyünde 35.768 BTC’ye sahip oldu. 

Terra’nın tuttuğu toplam Bitcoin ölçüsü 1,6 milyar dolar pahasında

Son raporlara nazaran Terra, birinci iki sürecinde 1.479 ve 2.485 BTC satın aldı. Daha sonra 586 ve 490 BTC’lik daha alım yaptı. Bu son süreçler, LFG’nin Bitcoin varlıklarını 35.000’lik dönüm noktasını aşmasını sağladı. Şirketin rezervinde şu an 1,6 milyar doların üzerinde bir bedelde BTC bulunuyor.

Luna Foundation Guard’ın Bitcoin adresinde toplam 59 alım BTC alım süreci bulunuyor. Tek seferde yapılan en büyük süreç ise 8.588 Bitcoin alımı oldu. Bu ortada günlük süreç sayısı en fazla 9 olarak kaydedilirken bir haftada en çok 29 sürecin yapıldığı kaydedildi.

10 milyar dolarlık Bitcoin rezerv maksadı

Mevcut alımların istikrarlı formda devam etmesi durumunda Terra CEO’su Do Kwon’un 10 milyar dolarlık Bitcoin rezervi oluşturma gayesine yakında ulaşması bekleniyor. Terra, Bitcoin rezervi oluşturma projesinin birinci etabında 3 milyar dolarlık bir BTC alım gayesine sahipti. Geri kalan rezerv ölçüsü için para ünitesi ihracı yoluyla elden edilen kâr ölçüleriyle alım yapılması hedefleniyor.

Geçen ayın ortasında Terra CEO’su Do Kwon 19 milyar dolarlık Bitcoin rezerv maksadından bahsederken birebir gün kripto varlıklarda genel bir yükseliş başladı. Ayrıyeten Do Kwon, rezerv için toplanan 3 milyar dolarlık fona sahip olduklarını da lisana getirdi. Açıklamadan bir hafta sonra ise LFG birinci Bitcoin alımını gerçekleştirdi. Birinci alımın yapıldığı 21 Mart tarihinden bugüne kadar geçen müddette ise 1,6 milyar dolarlık Bitcoin Terra’nın rezervine eklendi.

Bitcoin (BTC), son 24 saatte yüzde 4 kıymet kaybıyla 45.000 dolar bandının altına inmiş durumda. Terra’nın mahallî tokeni LUNA da şu an yüzde 5’e yakın günlük bedel kaybına sahip ve 112 dolar düzeyinden el değiştiriyor.

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

DSÖ’nün bilgilerine nazaran dünya nüfusunun neredeyse tamamı sıhhatsiz hava soluyor

Next Article

Çin’de salgının imalat ve hizmet dalına faturası ağır oldu

You might be interested in …