Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Tesla (NASDAQ:TSLA) hissesi Pazartesi günü %2 düşük işlem gördü. Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB) başkanı Jennifer Homendy, şehir içi kullanımdan önce ilk olarak tam otonom (FSD) teknolojisindeki güvenlik açıklarını ele alması gerektiğini söyledi.

CEO Elon Musk geçen haftaki açıklamada sürücülerin, “Tam Otonom Sürüş” adını verdikleri yükseltilmiş bir versiyonu isteyebileceklerini söyledi. Yükseltme ile araçların şimdiye kadar otoyollarla sınırlı bir özellik olan ve araçların sürücülerin müdahalesi olmadan çoğunlukla kendi başlarına şehir içinde gezinmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Homendy Wall Street Journal’e yaptığı açıklamada “temel güvenlik sorunları, diğer şehir sokaklarına ve diğer bölgelere yayılmadan önce ele alınmalı” dedi. Ayrıca Tesla yazılımının halka açık yollarda nasıl test edileceği konusunda endişelerini de dile getirdi.

Homendy, Tesla’nın “Tam Otonom Sürüş” sözünü kullanmasının “yanıltıcı ve sorumsuzca” olduğunu belirtti.

Teknoloji, aracı tamamen otonom hale getirmiyor. Tesla sürücülere, elleri direksiyondayken tetikte olmalarını tavsiye ediyor.

Homendy, “(Tesla) çok sayıda insanı teknolojiyi yanlış ve kötüye kullanmaya yönlendirdi” dedi.

Musk’ın geçen hafta attığı tweete göre Tesla, gelişmiş sistemi isteyen müşterilerin sürüş modellerini izlemeyi ve sadece yedi gün boyunca iyi davranış sergileyenlere erişim vermeyi planlıyor. “Dikkatli olmayanların erişimi iptal edilecek.”

Ülkenin oto-güvenlik düzenleyicisi geçen ay, Tesla’nın Autopilot teknolojisini içeren bir dizi kazadan sonra bir soruşturma başlattı.

Soruşturma, tahminen 765.000 Tesla Model Y, Model X, Model S, Model 3 aracı kapsıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, soruşturmayı başlatırken Ocak 2018’den bu yana Tesla modellerinin “ilk müdahale sahneleriyle karşılaştığı ve ardından bu sahnelere karışan bir veya daha fazla araca çarptığı” 11 kaza tespit ettiğini söyledi. Bu kazalarda 17 kişi yaralandı ve 1 kişi hayatını kaybetti.

Tesla’nın Autopilot’u bazı sürüş görevlerini yerine getiriyor ve sürücülerin ellerini uzun süre direksiyondan çekmesine imkân sağlıyor. Piyasaya tam otomatik bir aracın sürüldüğü iddialarına rağmen şirketin mevcut teknolojisi, 1’den 5’e doğru artan bir ölçekte yalnızca “2. seviye” otonom olarak nitelendiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz