Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Tesla (NASDAQ:TSLA) hissesi Pazartesi günü %1,2 yüksek işlem gördü. Jefferies, 700 dolar olan hedef fiyatı 850 dolara çıkararak şirketin derecesini ‘satın al’a yükseltti.

Şirketin önceki derecesi ‘nötr’dü. Yeni hedef fiyatı, Cuma günkü kapanış fiyatı olan 699,10 doların %21,6 üzerinde.

Şirketin, Nevada’daki tesisinde çalışanlar için aşı durumlarına bakılmaksızın maske zorunluluğu getirme kararı da şirketin pandemi ile mücadele ederken hayata her zamanki gibi devam etme isteğini göstererek pozitif hissiyatı destekledi. Şirket bu hamlesi için hızla yayılan Delta varyantını gösterdi. Bundan önce, aşı olan çalışanlar maske takmıyordu.

Elektrikli araç üreticisinin 26 Temmuz’da yayınlanan ikinci çeyrek sonuçları, Jefferies’in (NYSE:JEF) tahminlerini revize etmesini sağladı. Hem kazancı hem de geliri, beklentileri aştı.

Tesla’nın otomotiv geliri neredeyse ikiye katlandı ve elektrikli araçlarının rekor satışı sayesinde faaliyet geliri dört katından fazla artış yaşadı. Çeyrek dönemde şirket, 201.304 araç teslimatı yaptı ve bu yıl çoğu otomotiv grubunun planlarını alt üst eden küresel çip kıtlığına rağmen tüm yıl tahminini korudu.

Düzeltilmiş hisse başına kazancı 1,45 dolar ve geliri, %98 artışa 11,95 milyar dolar oldu. Teslimat rakamları da beklentilerin üzerindeydi. Araçların ortalama satış fiyatı yıllık bazda %2 düşüş yaşadı bu, daha ucuz Made-in-China (Çin Malı) biriminin toplam karışımdaki payının artmasından dolayı beklenen bir durumdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz