Tezos (XTZ), en büyük güncellemesini tamamlamak üzere

Investing.com – Hisse ispatı konsensüs mekanizmasına sahip Blockchain ağı Tezos, son güncellemesi Ithaca 2’nin son aşamasında ve Tenderbaker adı verilen yeni bir fikir birliği mekanizmasını devreye almaya hazırlanıyor.

Yeni fikir birliği mekanizmasının işlem hızını artırma ve ağdaki gecikmeyi azaltma başta olmak üzere Blockchain ağına birçok yenilik getirmesi bekleniyor. 

Tezos Blockchain ağının dokuzuncu yükseltmesi, bu hafta içinde devreye alınacak ve mevcut konsensüs mekanizması Emmy’nin yerini alacak. Tezos Vakfı’na göre, Tenderbake konsensüs mekanizması işlemlerin gecikmesini ve kesinliğini iyileştirecek, bu da daha hızlı işlemler ve merkezsiz uygulamaların (DApp) Tezos’ta daha verimli çalışması anlamına geliyor.

Bu güncellemeyle birlikte daha fazla geliştiricinin en başarılı hisse ispatı uygulamalarından biri olan Tezos’a taşınması bekleniyor. Buna ek olarak, yeni yükseltmeler, yüksek verim ve ölçeklenebilirlik ile uygulamalar için genişletilmiş akıllı sözleşme işlevselliği sunuyor.

Bununla birlikte, Blockchain güvenliği, merkezsizlik, gecikme, istikrar, sansür direncini etkilemeden ölçeklenebilirliği ne kadar geliştirebileceğine dair ağda sistematik sınırlar bulunuyor. Kurucular, geliştiriciler ve doğrulayıcılardan oluşan bir topluluk tarafından yönetilen Tezos, ölçeklenebilirliği artırmak için güvenlik ve merkezsizlik gibi önemli özelliklerden ödün vermek istemiyor. 

Bu kritik özelliklerden herhangi birinden fedakarlık etmekten kaçınmak için Tezos, yüksek verim sağlamak ve onu yaygın olarak benimsenmeye hazırlamak için Katman 2 ölçeklenebilirlik çözümlerini araştırıyor. En son yükseltme, bir katman 2 ölçeklenebilirlik çözümü olan optimist roll up’larla entegrasyonunu da içeriyor.

Optimist roll up’lar, ana Blockchain ile paralel çalışır. Büyük miktarda işlem verisini toplarlar ve verileri ana Blockchain’den toplayan node’lara taşır. İşlemler daha sonra zincir dışında işlenir ve kesinlik için ana Blockchain’e geri döndürülür. 

Ithaca 2 güncellenmesindeki Tenderbake konsensüs mekanizması, Cosmos protokolü konsensüs mekanizması Tendermint’e dayanıyor. Tezos’taki optimist roll up’lar ise Ethereum‘un popüler bir roll up sistemi Arbitrum örnek alınarak geliştirildi ve yıl içinde devreye alınması bekleniyor.

Tezos (XTZ) fiyatı ne durumda?

Tezos fiyatı, Mart ayına 3,5 dolar seviyesinde başladıktan sonra ay ortasına kadar 2,85 dolara kadar gerileyerek yılın dip seviyelerini test etti. Dip bölgeden gelen alımlar, XTZ/USD’nin yüzde 40 oranında değer artışı görmesini sağladı. 

Yükseliş trendine devam eden XTZ, son 24 saatte yüzde 3,33 oranında değer artışı görerek 4 dolar bandına adım atmış durumda. 

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

Avrupa Birliği, kripto transferlerinde daha sert tedbirler için harekete geçti

Next Article

Kripto piyasaları dünden bu yana nasıl hareket etti? Hangi altcoinler öne çıktı?

You might be interested in …