Türk lirası için Kara Salı’da izlenen  sert fiyat hareketlerinin ardından TL/dolar kuru saat 16:00 itibarıyla 12 seviyesinin altına; 11,68’e geriledi.

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın Cumhurbaşkanı ile görüşme için Türkiye’ye gelmesi; BAE ile Türkiye arasında çeşitli ticaret anlaşmalarının imzalanacağı, ülkeye sermaye girişi olacağı haberleri ile TL’de olumlu beklentiler yarattı.  Resmi bir açıklama yok ancak kulislerde geçen 20 milyar dolarlık bir doğrudan sermaye girişi TL’de dolara karşı Kara Salı ardından bugün %10 değer artışı yarattı.

Gün içi oynaklık ise halen yüksek.  Çarşamba gününe 12,82 seviyesinden başlayan TL/dolar kuru sonrasında %2’yi aşan düşüşle 13 seviyesinin üzerini görmüştü.  Salı gün içinde değer kaybı dolar karşısında %18,17’ye ulaşan TL,  13,45’le yeni yeni rekor kırmıştı.

Risk primini gösteren Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i bir ara 492,7 baz puan seviyesine çıkarak bir yılın zirvesine ulaşmasının ardından bugün 450’nin altında gevşedi. Türkiye 10 yıllık tahvil getirisi dünü 73 baz puan artışla iki yılın zirvesi olan %21,10’dan tamamladı. Bugün ise %21’in üzerindeki seyri devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz