23 Kasım Salı günü TL’de yaşanan deprem ve dolar karşısında %10’a varan değer kaybı, yabancı ekonomistlerin de gündeminde.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF) baş ekonomisti Robin Brooks, Türk Lirası’nın Dolar karşısındaki gerçek değerinin 9.50 olduğunu savunuyor ve yaşanan mevcut yükselişi, yanlışta ısrar edilmemesi durumunda ‘geçici’ olarak görüyor.  Robin Brooks, kendi ölçümlerine göre, TL’nin gerçek değerinin 9.50 seviyesinde olması gerektiğini söylüyor. Bugün yaşanan sert değer kaybının 2018 yılı ile paralellik gösterdiğini belirten Brooks, Türkiye’nin sonuç itibariyle cari açık veren bir ülke olduğuna dikkat çekiyor.
Türkiye’yi yakından takip eden İngiliz ekonomist Timothy Ash, Merkez Bankası’nın faiz indirimine en sert tepki gösterenlerin başında geliyor. Mevcut durumda faiz indirimini ‘delilik’ olarak niteleyen Timothy Ash, bunun arkasında siyasi baskı olduğunu söylüyor. Türkiye’nin 2017-2019 yılları arasında yaşanan benzer durumda, Merkez Bankası rezervleriyle müdahalede bulunduğunu belirten Ash, şu an müdahale araçlarının kalmadığını dile getiriyor.
Renaissance Capital’in küresel baş ekonomisti Charlie Robertson ise, Pakistan’ın faiz artışı ve IMF ile yaptığı anlaşmayı hatırlatarak, “Erdoğan aslında, ekonomi politikaları konusunda Imran Khan’dan bazı dersler çıkarabilir” diyor. Robertson, Dolar/TL kurunun 12’nin üstünde kalması, kasımda ‘aylık’ enflasyonun da %7 civarı geleceği varsayılırsa, bunun Türk lirasının uzun yıllar sonra reel anlamda en büyük değer kaybı olabileceğini vurguladı.
Euronews

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz