Investing.com – TCMB’nin faiz indiriminin ardından 10 ülke büyükelçisinin tutuklu iş insanı Kavala’nın serbest bırakılmasını talep etmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istenmeyen kişi olarak Dışişlerine direktif vermesi ile artan siyasi tansiyon dün azaldı. ABD Ankara Büyükelçiliği, Kavala konusunda yapılan açıklamanın Viyana Sözleşmesinin 41. maddesini aşmadığını, yani iç işlerine bir müdahalenin söz konusu olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada büyükelçilerin sözleşmeye bağlı olduklarını belirtmeleriyle büyük bir bühtandan dönüldüğünü ve bundan sonra Türkiye hakkında daha dikkatli olacaklarını umduğunu belirtti.

Haftaya Asya seansında 9,85’i aşarak tarihi zirveden başlayan USD/TRY kuru, tansiyonu azaltan gelişmelerle beraber 9,54’e geriledi. Kur bugün de 9,55’in altında işlem görüyor.

Borsa tarafında bu hafta yükseliş hızlandı ve endeks dün 22 Mart sonrası en yüksek seviyeye çıktı. BİST 100 bugün güne %0,55 yükselişle 1.501 puandan başladı.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz