İSTANBUL, 27 Nisan (Reuters) – Türkiye vaka sayılarını 5.000’in altına indirmek için Perşembe günü başlayacak yaklaşık üç hafta süreli tam kapanmaya hazırlanırken, dün tespit edilen yeni koronavirüs vaka sayısı sınırlı bir düşüşle 37.312’ye indi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre dün 353 kişi daha hayatını kaybederken, art arda 9 gündür ölenlerin sayısı 300’ler ile salgın döneminin en yüksek düzeyinde bulunuyor.

Aşılama çalışmalarına bakıldığında ilk doz aşısını olanların sayısı saat 07.09 itibarıyla bir önceki güne göre 129.000 artışla 13,36 milyona, yani nüfusun %16’sına yükseldi. Çift doz aşı olanların sayısı ise 243.000 artışla 8,21 milyon oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa ülkelerinin vaka sayılarını düştüğü dönemde Türkiye’nin potansiyel sınırlamalara tabi kalmaması için vaka sayılarının 5,000’in altına inmesi gerektiğini belirterek 29 Nisan – 17 Mayıs arası yaklaşık üç hafta süreyle kısıtlamaların en üst seviyeye çıkarılacağını açıkladı. kapanma olarak adlandırılan dönemde uygulanacak tedbirlerin ayrıntıları gece yarısında İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Buna göre:

*İmalat, lojistik, sağlık, gıda ve tarım faaliyetlerinde çalışanlar dışındakiler 17 Mayıs’a kadar sokağa çıkma yasağına tabi olacak.

*Bakkal ve gıda perakendecileri 10.00 – 17.00 arasında faaliyet gösterecek, vatandaşlar yürüme mesafesindeyse bu saatler arasında alışveriş yapılabilecek. Zincir marketler Pazar günü kapalı olacak.

*Yeme içme yerleri sadece paket servis yapacak. Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs’a kadar 24 saat, 13 Mayıs’tan sonra 01.00’e kadar paket servis yapabilecek.

*Yukarıda ifade edilenler dışındaki tüm ticari işletme, iş yeri ve ofisler kapalı olacak.

*Şehirler arası seyahate zorunlu haller dışında izin verilmeyecek, konaklama tesislerindeki rezervasyonlar buna istisna teşkil etmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre de:

*Ana okulu, kreş, 8 ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, sınavlar ertelenecek.

Redaksiyon: Can Sezer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz