Ticaret Bakanı Bolat ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Brüksel’de bir araya gelerek Türkiye ile AB arasında 8 Temmuz’da yüksek düzeyli bir ticaret diyaloğu toplantısı gerçekleştirileceğini duyurdu.

Gümrük Birliği’nin Genişletilmesi Hedefleniyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AB ile ilişkilerde en büyük hedefin Gümrük Birliği’nin her iki tarafın da yararına olacak şekilde genişletilmesi ve güncellenmesi olduğunu söyledi. Bolat, Gümrük Birliği’nde güncelleme ve sorunların giderilmesi için çalışmalar yapıldığını ve çeşitli konularda karşılıklı anlayışa sahip olunduğunu belirtti.

İlk Toplantı 8 Temmuz’da

Bakan Bolat, Dombrovskis’in Türkiye ile üst düzey ticari diyalog kurmayı önermesinden ve bu teklifi kabul ettiklerinden memnun olduğunu ifade etti. Dombrovskis’in kendilerini ve heyetlerini 8 Temmuz’da Brüksel’de üst düzey ticari diyaloğun ilk toplantısı için davet ettiğini aktaran Bolat, Türkiye ile AB arasında gündemdeki birçok konu üzerinde çalışacaklarını ve temasların yakın biçimde devam edeceğini söyledi.

Türkiye AB’nin 5. Büyük Ticaret Ortağı

Bolat, Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 40’ını AB ile yaptığını ve Türkiye’nin AB’nin 5. büyük ticaret ortağı konumunda olduğunu hatırlattı. Bolat, AB ve Türkiye’nin ticarette birbirine ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, “Çeşitli konularda birlikte çalışarak ve işbirliği yaparak ekonomik ilişkilerimizi birçok yönden geliştireceğiz.” dedi.

Dombrovskis: Türkiye Kilit Bir Ortaktır

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis de Türkiye ile 8 Temmuz’da ilk yüksek düzeyli ticari diyaloğu gerçekleştireceklerini açıklamaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Dombrovskis, Türkiye’nin AB için kilit bir ortak olduğunu ve bu karşılıklı hacmin yıllar içinde sürekli arttığı ticareti de içerdiğini belirtti. Dombrovskis, TİM’in Brüksel ofisi açılmasını memnuniyetle karşıladığını da ifade etti.

Ticaret Hacmi Rekor Kırdı

Dombrovskis, AB ile Türkiye arasındaki ticaretin 2023 yılında 206 milyar avroyu aşan yeni bir rekora ulaştığını ve bunun Türkiye’yi bir önceki yıl yedinci sıradan geçen yıl AB’nin beşinci en büyük ticaret ortağı haline getirdiğini açıkladı.

Karşılıklı Fayda Hedefleniyor

Dombrovskis, Türkiye ile işbirliği ve karşılıklı fayda sağlayan ilişkiler geliştirmenin AB’nin stratejik çıkarına olduğunu vurguladı. Dombrovskis, bu toplantının güçlü ekonomik ve ticari ilişkiler kurmak amacıyla Türkiye ile yeniden bir araya gelme ve daha güçlü ilişkiler kurma yolunda umut verici bir adım olduğunu söyledi.