Türk Havacılık Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, 25 Mayıs’ta gerçekleşen DEİK 37. Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu’na seçildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifleri ile gerçekleşen genel kurulda, DEİK’in yeni dönemdeki yönetim ve denetim kurulu üyeleri belirlendi. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de bu seçimler sonucu DEİK Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

DEİK Hakkında:

1985 yılında kurulan DEİK, Türk özel sektörünün dış ticaret, uluslararası yatırımlar, hizmetler, müteahhitlik ve lojistik başta olmak üzere dış ekonomik ilişkilerini yürütme, yurt içi ve yurt dışında yatırım imkanlarını araştırma, Türkiye’nin ihracatını arttırmaya katkı sağlama ve benzeri iş geliştirme çalışmalarını koordine etmekle görevlendirilmiştir.

2014 yılında 6552 sayılı kanunla yeni bir yapıya kavuşan DEİK, Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütme görevini tamamıyla üstlenmiştir. DEİK, kurucu kuruluşları, üyeleri ve iş konseyi ile birlikte, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası temsilcilerinin oluşturduğu gönüllü bir “iş diploması” örgütü olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Temel Kotil’in Diğer Görevleri:

Temel Kotil, TUSAŞ Genel Müdürü görevini yürütmenin yanı sıra, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı görevini de yürütmektedir.

Temel Kotil’in DEİK Yönetim Kurulu’na seçilmesi, Türk savunma ve havacılık sanayisinin küresel arenada daha da etkin bir şekilde temsil edilmesine katkı sağlayacaktır.