Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Universal Music, Vivendi (OTC:VIVHY) ile ayrıldıktan sonra borsada listelendiği ilk günde %43 artış gösterdi.

Euronext Amsterdam borsasında hisseler, 18,50 euro olan referans fiyatından 26,45 euroya (31 dolar civarına) yükselerek şirket değerini 46 milyar euro civarına çıkardı. Bu ayrıca bu yıl Avrupa’nın en büyük çıkışı oldu.

UMG, Bob Dylan ve The Beatles gibi ikonik sanatçılarla övünen eski kataloğu ile dünyanın en ünlü müzisyenlerinin çoğunun hakkını kontrol eden üç büyük markadan biri. Ayrıca Lady Gaga, Ariana Grande ve Taylor Swift gibi günümüzün ünlü isimlerinin de arkasında.

Listeleme, Vivendi’nin (PA:VIV) UMG hisselerinin %60’ını ortak şirketinin hissedarlarına dağıtma kararını takiben gerçekleşti.

UMG, Vivendi’nin kârının %75 civarına tekabül ediyor. vivendi şimdi UMG’de sadece %10’luk paya sahip. William Ackman’ın hedge fonu Pershing Square de benzer miktara yakın paya sahip. Çin’in Tencent’ı da %20 civarına yakın paya sahip.

Bu bölünme, dijital çağın başlangıcında korsanlığın etkisi ile uzun bir düşüş yaşayan küresel müzik yayıncılığı işinin toparlanmasında bir dönüm noktasıdır. Yayıncılık modelindeki yükseliş, bu düşüşü kapsamlı bir şekilde tersine çevirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz