Uruguay, Latin Amerika’da Bitcoin ve kripto para birimi endüstrisini düzenlemek için başlatılan son siyasi girişimlerin arasına katıldı.

Uruguaylı iş adamı ve Senatör Juan Sartori, kripto para piyasasını düzenlemek için resmi bir yasa tasarısı taslağı sundu. Senatör tarafından önerilen yasa tasarısı, dijital varlıkların kullanımıyla ilgili suçları önlemek amacıyla kripto para endüstrisi ile ilgili yasal boşlukları doldurmayı amaçlıyor.

Yapılan açıklamada yasa tasarısının esas olarak, Bitcoin madenciliği gibi kripto para madenciliğini farklı bir ekonomik faaliyet sınıfında koyarak kripto para varlıklarının verilmesini, muhafazasını ve ticaretini düzenlenmesinin amaçlandığı belirtiliyor. Tasarıda kripto para varlıkları “sahipliklerini garanti altına almak ve işlemlerin bütünlüğünü sağlamak için kriptografik şifreleme kullanan dijital ürünler” olarak tanımlanıyor.

Tasarının diğer amaçlarından birinin ise düzenleyici kurumlara kurallar oluşturularak çelişkili yorumlardan kaçınılması ve bu konuda daha fazla netlik sağlanmasının amaçlandığı dile getiriliyor.

Zorunlu üç lisans öneriliyor

Bunun yanında tasarı, kripto para birimi endüstrisine katılmak isteyenler için üç zorunlu lisans öneriyor. İlk olarak, piyasalarda aracılık yapanlara lisans verilmesi yer alıyor. Böylece ülkede faaliyet gösteren hem merkezi hem de eşler arası borsaların kayıt altına alınması amaçlanıyor.

İkinci sırada, bir kripto para varlık saklama lisansının verilmesi yer alıyor. Müşterilerinin varlıklarını koruyan herhangi bir işletmenin bu lisansa sahip olması isteniyor.

Üçüncü ve son olarak ise finansal özelliklere sahip kripto para varlıklarının çıkarılma lisansına sahip olunması isteniyor. Bu kapsamda, ICO‘lar ve stablecoinler veya diğer kripto para birimlerini çıkarmakla ilgilenen şirketlerin kripto para birimlerini piyasaya sürmeden önce uygun bir lisansa sahip olması isteniyor.

Tasarıya göre, kripto para madenciliğinin bu tür özel lisansları almasına gerek duyulmadığı yer alıyor. Bu alanda sadece Sanayi Bakanlığı tarafından verilen bir iznin yeterli olacağı belirtiliyor.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz