Kripto para piyasası zor bir hafta geçiriyor. Bitcoin (BTC) 4 ay gibi uzun bir süredir 44 bin dolar bandının altına düşmemişti. Lider kripto para birimi dün sabah saatlerinde 42 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Burada destek bulan Bitcoin yeniden 45 bin dolar seviyesine yükseldi. Geçtiğimiz ay 64 bin dolara kadar yükselen BTC’nin değer kaybetmesi altcoin piyasasında ortalama %30’luk bir hasara yol açtı. Ancak bugün piyasada toparlanma sinyalleri görüyoruz. Ethereum değer kaybına son vererek son yirmi dört saatte %1 değer kazanmayı başardı. Ethereum şu anda 3.500 dolar bandında seyrediyor. Grafiklere göre Ethereum için destek noktasının şimdilik 3.100 dolar olduğu görülüyor.

Bugün piyasa genelinde bir düzelme görülse de bazı uzmanlar yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini bildiriyor. Piyasa tamamen normale dönmeden yapılacak yatırımları riskli sınıfına sokuyorlar.

Mayıs Ayının Kazancı Henüz Kaybolmadı

Kripto para birimleri 2021 yılının ilk aylarında zirveyi gördü. Ethereum özellikle nisan ve mayıs aylarında büyük bir çıkış yakaladı. Mart sonunda 1.500 dolar seviyesinde bulunan değerli blok zinciri projesi sadece iki ayda 4.500 dolar seviyesini zorlamaya başladı. Uzmanlara göre kripto para piyasasındaki bu ani artışın bir çok nedeni var. Ancak birçok kripto para analisti bu son boğa rallisinin Ethereum’un gelişimi ile ilgili olduğunu düşünüyor. Nisan ayına 1.500 dolar seviyesinde giren ETH mayıs ayına kadar değer kazanmaya devam ederek 2.000 dolar bandına tırmandı. Asıl büyük çıkış mayıs ayının ilk haftasında geldi. Bir anda değerini ikiye katlayan Ethereum bu süre zarfında rekor işlem hacmi seviyelerine ulaştı.

Vitalik Buterin: Bana Güç Vermeyin!

Bazı analistler mayıs ayında piyasada yaşanan şişmeyi Dogecoin ve Shiba gibi altcoinlerin işlem hacmindeki artışa bağlıyorlar. Bu analistler arasında yer alan Mike Novogratz faydalı bir projeye dayanmayan bu kripto para birimlerinin piyasa değerlerinin artmasının yatırımcıların kripto para piyasasını dengesiz olarak görmesine yol açtığını belirtiyor.

Tıpkı Dogecoin gibi bir topluluk projesi olan Shiba Inu piyasaya adım atarken belirlediği stratejisinde Vitalik Buterin’i kullandı. Shiba geliştiricileri dolaşıma sundukları toplam altcoin miktarının yarısını Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e at olduğu bilinen bir hesaba gönderdi. Geri kalan tokenlar Uniswap kasalarına gönderildi. Elon Musk’ın bu altcoin ile ilgili bir paylaşımda bulunmasının ardından kısa sürede 20 kat değer kazanan Shiba bir bakıma Buterin’i bir kez daha milyarder yaptı. Ancak Buterin servet değerindeki bu hediyenin büyük bir kısmını Covid-19 salgınından etkilenen ülkelere bağışladı ve kalan kısmını yaktı. Başarılı iş adamı konuya ilişkin yaptığı açıklamada izni olmadan kendisinin bir projeye dahil edilmemesini rica etti.

Bitcoin vs Ethereum

Dünyanın en çok takip edilen haber kanallarından biri olan Independent bu sabah yayımladığı bir makalesinde yatırımcılar için Bitcoin ve Ethereum’u karşılaştırdı. Her iki kripto para birimi hakkında bilgiler veren Independent bu makalesinde Ethereum’dan övgüyle söz etti. European Investment Bank’ın 2021 yılında Ethereum alımına başladığını hatırlatan dergi aynı zamanda Goldman Sachs, Societe Generale ve Santander (MC:SAN) gibi dev finans kurumlarının da Ethereum fonlarını güçlendirdiğine değindi:

Bu makale ilk olarak www.beincrypto.com.tr üzerinde yayımlanmıştır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz