Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD piyasaları Pazartesi günü karışık açıldı. ABD’nin majör bir boru hattı ağının yaşadığı sorunla birlikte enerji fiyatları ve hisseler yükselirken Dow Jones Industrial Average yeni bir rekor kırdı.

ABD’deki en büyük boru hattı ağlarından birini yürüten Colonial Pipeline Company, Pazar günkü açıklamasında Cuma günü yapılan siber saldırının ardından Körfez’den doğu kıyısına yakıt taşıyan ana hatlarının hala servis dışı olduğunu söyledi. Bu aksaklığın ne kadar süreceği bilinmese de ham petrol Pazartesi günü %0,5 yükseldi.

Dow 184 puan artışla 34.870 olurken S&P 500 %0,1 geriledi ve Nasdaq Composite %1,2 kaybetti.

Chevron (NYSE:CVX) %1,8 ve Exxon Mobil (NYSE:XOM) %1,7 yükseldi.

Para politikasının daha uzun süre destekleyici kalacağı beklentisiyle paradoksal olarak daha fazla satın almaya neden olan zayıf istihdam raporunun ardından piyasa biraz gergin. artan enflasyonla ilgili endişelere, bu tarz düşünceler ve ABD hizmet sektörünün giderek daha fazla yeniden açıldığına dair farkındalık yön veriyor.

Bununla birlikte erken ticarette enflasyon korumaları revaçtaydı. Bakır ve demir cevheri vadeli işlemleri Asya seansında yükseldikçe madencilik devi Freeport-McMoran (NYSE:FCX) %3,0 artışla 10 yılın yükseğine çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz