Investing.com – XRP, 2020 yılı Aralık periyodundan bu yana SEC’in Ripple ve iki yöneticisine açtığı davanın tesirinde hareket etmeye devam ediyor. Davada sona gelindiği konuşulurken Ripple’ın kazanma ihtimalinin yüksek görülmesi ise XRP talebini artırıyor.

XRP, son 1 aylık vakit diliminde bedelini %75’i bulan oranda artırarak 0,55 dolara kadar yükseldi. Bugün ise XRP, yükseliş trendini koruyarak 0,52 dolardan el değiştiriyor. Başka yandan dava süreci, kripto paranın fiyat performansını epey olumsuz etkiledi. O denli ki boğa döneminde bir çok kripto para rekor fiyatlara ulaşırken XRP’nin yükseliş performansı kısıtlı kaldı.

22 Aralık 2020’de SEC, ABD merkezli teknoloji firması ve iki yöneticisi hakkında, XRP’yi kayıt dışı menkul değer olarak sattığı için dava açmıştı. O vakitten bu yana yasal gayret devam ediyor.

SEC – Ripple davasıyla ilgili son gelişmelerde yargıç, eski SEC yöneticisi William Hinman’ın Ethereum’un menkul değer olmadığını söylediği bir konuşmayla ilgili kayıtların mahkemeye sunulmasını emretti. Bu kayıtlar, emsal niteliği taşıyabileceği fikriyle Ripple lehine olumlu olduğu düşünülüyor.

Piyasadaki genel görüş ise Ripple’ın SEC’e karşı bir zafer kazanması durumunda XRP’nin geçmiş periyotlarda kaçırdığı yükseliş trendine devam ederek ortayı kapatabileceği tarafında. Öteki yandan dava süreciyle meşgul olan Ripple, birçok projesini de ertelemek zorunda kaldı. Davanın sonuçlanmasının ardından gelişme sürecine odaklanacak olan şirket, XRP’nin talebini artırma istikametinde kıymetli adımlar atabilir.

Cardano kurucusu ise madalyonun öteki tarafına bakıyor

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, SEC’in tarafını William Hinman ile ilgili yolsuzluk tezlerine çevirmesi durumunda Ripple’ın düzenleyiciye karşı zafer kazanma talihinin azalabileceğini söyledi.

Bu yoruma yanıt veren avukat John Deaton, yolsuzlukla ilgili tartışmaların mahkemenin XRP ile ilgili karar, üzerinde hiçbir tesirinin olmayacağını argüman etti. Hoskinson’un kısa müddet evvel eski SEC yöneticisi William Hinman hakkındaki yolsuzluk tezlerini hatırlatması, XRP topluluğundan reaksiyon aldı.

Tüm kripto para sanayisinin odağında olan olan SEC – Ripple davası, geçtiğimiz günlerde her iki tarafın da özet karar talebiyle yeni bir evreye girdi ve bu, davanın nihayet sonuçlanabileceğine dair değerli bir adım olarak görüldü.

XRP, geride bıraktığımız hafta %18 paha kazanarak yine 0,55 dolar sonuna kadar yükseldi. Dünkü haftalık tepe fiyatının akabinde kısmi bir satış gören XRP, şu an 0,525 dolar düzeyinde devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz