Investing.com –  Cuma günü ücretler ve işsizlik oranının zayıf kaldığı tarım dışı istihdam verisinin ardından dolar yeni haftaya düşüşle başladı. Bugün gelişen ülke paraları karşısında karışık seyir izleyen dolar, real, rand, ruble ve peso karşısında yükselirken lira, ringit ve Senegal doları karşısında ise düşüş yaşıyor.

Geçtiğimiz hafta 8,70 üzeri ataklarda ivme kaybeden USD/TRY kuru, haftayı 8,67 üzerinde kapattı. Bugün sabah seansında 8,6580’e gerileyen kur, enflasyonun Haziran’da son iki yılın zirvesine çıkmasıyla 8,7130’a kısa süreli yükseliş yaşadı. Günün devamında küresel fiyatlamaya uyumlu gerileyen kur günlük bazda en düşük 8,6530’u gördü.

Haziran ayında rekor seviyeye görse de %2’lik değişim gösteren dolar kurunun yılın ilk yarısındaki kazancı %16’ya yakın.

TCMB’nin geçen hafta sıkı para politikasında kararlılık mesajı vermesi ve bugün enflasyonun da yükselmeye devam ettiğini göstermesi nedeniyle merkezin siyasi kanadın istediği faiz indirimini Temmuz-Ağustos döneminde yerine getirmesine ihtimal verilmezken yılın 3. Çeyreğinde hem maliyet hem de kur baskısı nedeniyle merkezin tekrar faiz artışı yapabileceğine ihtimal veriliyor.

Son enflasyon verisinin ardından yabancı kuruluşlar da tahminlerinde revizyona gitti. Deutsche Bank, yıl sonu enflasyon tahminini %16’ya yükseltirken dolar kurunda da 9,0 üzeri seviyeyi bekliyor. Goldman Sachs da yıl sonu enflasyon tahminini %16’ya yükseltti.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz