Investing.com – Yarın yurt içinde takip edilecek en önemli veri enflasyon olacak. Haziran’da %17’yi aşan TÜFE’nin Temmuz ayında %1,5 artışla %18,5’e yükselmesi bekleniyor.

Haziran’daki oran Mayıs 2018’da görülen %18,71 seviyesi sonrası en yüksek oran olmuştu ve Temmuz’da ise yükselişin devam etmesi beklenirken enflasyonun Mayıs 2019 oranını bulması bekleniyor.

Enflasyonda yükselişe neden olan etkenler:

  • Küresel piyasalarda yükselen gıda fiyatları,
  • Petrol ve diğer emtia grubundaki artış,
  • Temel mal gurubundaki artış,
  • Hizmet grubundaki artış,
  • Türk lirasındaki kayıp- dövizdeki artış.

Dünyada emtia fiyatları, gıda fiyatları ve temel mal fiyatlarında son yılların en yüksek seviyeleri görülüyor. Bunun nedeni ise pandemi sonrası artan faaliyetler ve talep. Buna karşın kurdaki yükselişin ithal maliyetlerini artırması da ÜFE’de baskıya neden oluyor.

ÜFE ve TÜFE arasındaki makas Haziran ayında tarihi seviyeye çıktı. TCMB, son enflasyon değerlendirmesinde ÜFE ve TÜFE’deki yükselişin Temmuz’da da devam edeceğini belirtmişti.

%19 politika faizine yaklaşan enflasyonla beraber faizin reel getirisi de eksiye düştü. TCMB, enflasyon üzerinde bir faiz politikası uygulanacağını belirtmişti ve son enflasyon oranı merkezin faiz politikası için önemli olacak.

Merkez Bankası, en son Mart ayında 200 bp faiz artırmış ve ardından Başkan Naci Ağbal görevden alınmıştı. Nisan- Temmuz döneminde ise merkez bankası faiz oranını %19’da sabit tuttu.

Veri yarın sabah saat 10.00’da TÜİK tarafından açıklanacak.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz