Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Salı günü genel olarak değişmeyecek. İlk çeyrek kazanç sezonu hız kazanırken gözler Fed’in iki günlük toplantısında.

Dow 2 puan artarken S&P 500 1 ve Nasdaq 100 6 puan yükseldi.

S&P 500 Pazartesi günü yeni bir rekor daha kırarken Nasdaq Composite %0,9 artışla 12 Şubat’tan beri gördüğü ilk rekor kapanışı yaptı.

Bu endekslere kazanç sezonunun güçlü başlangıcı da destek oldu. S&P 500 endeksindeki şirketlerin %80’den fazlası, ana akım tahminleri aştı.

Salı günü ilgi teknoloji sektöründe olacak. Tesla (NASDAQ:TSLA) Pazartesi günü ilk çeyrekte 438 milyon dolar net gelir paylaştı. Ancak kâr elde etmek için tamamen bitcoin satışı ile yasal kredilere bağlı olmasından dolayı piyasa öncesinde %2 düşüş yaşadı.

Salı günü rapor sunacak büyük isim, laptop ve bulut servislerinde artan satışlar üzerine yükselen Microsoft (NASDAQ:MSFT). Yazılım devi raporlama sunarken bu eğilimin sürmesi bekleniyor.

Salı günkü diğer isimler General Electric (NYSE:GE), United Parcel Service (NYSE:UPS), Eli Lilly (NYSE:LLY), Alphabet (NASDAQ:GOOGL), Starbucks (NASDAQ:SBUX), Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) ve GameStop (NYSE:GME). Video oyunu perakendecisi, e-ticarete dönüşümünü hızlandırmak için hisse senedi arzı aracılığıyla 551 milyon dolar topladı.

Kazançlar dışında Fed’in Salı günü başlayacağı iki günlük politika toplantısı da ilginin merkezinde olacak. Merkez bankasının politikada değişim yapması beklenmese de enflasyonla ilgili her türlü yorumlar dikkatle izlenecek.

Bu haftanın en önemli verisi, Perşembe günü yayınlanacak olan ilk çeyrek ABD GSYH verisi olacak. Nisan ayı tüketici güveni de TSİ 17.00’da paylaşılacak ve ekonomi yeniden açıldıkça yükselmesi bekleniyor.

Salı günü petrol fiyatları yükseldi. OPEC+ üretim politikasını tartışmak üzere toplandı.

OPEC+ bu yılki petrol talebi büyüme tahminlerini koruyarak 2021 yılında 6 milyon varil artış öngördü ancak Hindistan ve Japonya’daki yeni vaka artışlarına dair endişelerini de dile getirdi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API), ABD ham petrol arz verileri de ilgiyle bekleniyor.

WTI %0,8 artışla 62,38 dolar olurken Brent %0,7 yükselerek 65,50 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.779,60 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2081’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz