Yazar: Peter Nurse
 
Investing.com – Tacirler geleceğe yönelik ipuçları için ABD enflasyon verilerini ve Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği toplantıyı beklerken temkinli işlemlere devam etti ve dolar bugün erken Avrupa işlemlerinde az miktarda yükseliş kaydetti.
 
Doları diğer altı dövizden oluşan bir sepete karşı ölçen Dolar Endeksi, %0,1’lik yükselişle 90,180 seviyesindeydi ve psikolojik eşik olan 90 seviyesi civarındaki dalgalanmasını sürdürüyordu.
 
EUR/USD bir önceki seansta görülen 1,2218 seviyesindeki bir haftalık zirveden geriledi ve %0,1’lik düşüşle 1,2167’deydi. USD/JPY %0,1’lik düşüşle 109,55’e, GBP/USD %0,1’lik düşüşle 1,4112’ye, AUD/USD ise yine %0,1’lik düşüşle 0,7737’ye geriledi.
 
Hafta boyunca döviz piyasasında aktivite sınırlı kaldı ve tacirler temkinli bir şekilde ABD Çalışma Bakanlığı’nın Mayıs ayı tüketici fiyatları verilerinin yayınlanmasını beklerken, majör dövizler büyük oranda belli aralıklar içinde seyretti.
 
Geçen ay yayınlanan rapor, tüketici fiyatlarının Nisan ayında yaklaşık 12 yılın en büyük artışını kaydettiğini gösterdi ve bu durum, FED’in mevcut enflasyon baskılarının geçici olduğu ve bu yüzden parasal teşviğin bir süre daha devam etmesi gerektiği görüşünün sorgulanmasına yol açtı.
 
Son raporun yine güçlü bir artış göstermesi, yeni adımlar atması için merkez bankası üzerindeki baskıyı artıracaktır ve dolara fayda sağlayacak şekilde ABD Hazine tahvil faizlerinin yükselmesine yol açabilir.
 
Ekonomistler TÜFE‘nin Mayıs ayında %0,4 artmasını ve manşet figürde yıllık %4,6’lık bir tırmanışın görülmesini bekliyor. Daha oynak olan gıda ve enerji sektörlerindeki fiyat artışlarını içermeyen çekirdek figürün ayda %0,4, yılda %3,4 yükselmesi bekleniyor.
 
Nordea analistleri “enflasyonda yeni bir şokla karşı karşıya olmamız muhtemel,” dedi ve çekirdek enflasyon raporunda gözlenmesi gereken iki ana bileşene, ikinci el otomobillerdeki ve ev kiralarındaki fiyat artışlarına işaret etti.
 
“Eğer barınma kiraları bileşeni %2,5’e ulaşırsa (bunun önümüzdeki aylarda muhtemel olduğunu düşünüyoruz) ve ikinci el otomobilde yıldan yıla %50’lik artış görülürse, çekirdek enflasyon %4’ün üzerine çıkabilir. Bu da açık bir şekilde, daha önceki %3,4’lük konsensüsün üzerinde. Bu Mayıs ayı için bir risk senaryosu, ancak Haziran raporu için olası görünüyor.”
 
Bugünkü diğer önemli konu ise, Avrupa Merkez Bankası‘nın son politika kararı olacak. Yatırımcılar bankanın tahvil alım programında yakın tarihte bir yavaşlamaya yönelik muhtemel ipuçlarını dikkatle takip edecek.
 
Nordea’ya göre, “Yönetim Konseyi hala bölünmüş durumda olsa da, iyileşme süreci henüz sağlam bir zeminde olmadığı için çoğunluğun tahvil alımlarını mevcut hıza yakın bir hızda devam ettirmeye yönelik bir kararı destekleme ihtimali yüksek.”
 
Kanada Merkez Bankası‘nın dün faiz oranını tarihi düşük seviyelerde bırakarak mevcut tahvil alım hızını sürdürme kararı vermesi sonrasında USD/CAD %0,1’lik artışla 1,2115’e ulaştı.
 
Acil durum teşviklerinde yeni bir azaltmaya yönelik beklentiler büyürken, bu hamle odağı önümüzdeki ayda gerçekleştirilecek toplantıya kaydırdı.
 
Kanada Merkez Bankası Nisan ayında, faiz oranlarında muhtemel bir artışa yönelik takvimini hızlandırıp tahvil alımlarını azaltarak, gelişmiş ekonomiler arasında daha az genişlemeci bir politikaya doğru kayan ilk merkez bankalarından biri olmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz