ABD’den stratejik petrol kullanımı, OPEC+ toplantısı, ferdî harcama – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD Başkanı Joe Biden, orta vadede benzin fiyatlarını düşürmek için Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) büyük miktarda petrol satacak. OPEC+’nın üretimde çok az bir artış yapması bekleniyor. ABD kişisel gelir ve harcama verisi paylaşılacak. Walgreens kazancını raporlayacak. Ve Çin’in imalat sektörü, karantinaların etkisiyle küçülme bölgesine girdi.

İşte 31 Mart Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Biden SPR’den petrol çekeceğini duyuracak

Birçok haber raporuna göre ABD Başkanı Joe Biden, petrol fiyatlarını düşürmek için SPR’den altı ay boyunca 1 milyon varile kadar petrol satma planını açıklayacak.

Biden, Kasım ayında yapılacak ara seçimlerde bir sorun haline dönüşmemesi için benzin fiyatlarını, enflasyon üzerinde önemli bir etki yaratacak kadar düşürme baskısı altında.

Planlanan miktar, bu yılın başlarında girişilen son çabaya göre çok daha fazla ve petrol fiyatlarındaki ivmenin zayıfladığı bir dönemdeyiz. Bununla birlikte bu durum SPR’nin, piyasayı şu ya da bu yöne itme mekanizmasından ziyade fiziksel petrol kıtlığına karşı bir rezerv olarak düşünüldüğü gerçeğini değiştirmiyor.

WTI %6,2 düşüşle 101,19 dolar olurken Brent %5,3 kaybederek 105,48 dolara indi.

2. Lavrov Hindistan’daki petrol için alternatif alıcı ararken OPEC+ bir araya gelecek

Biden’in hamlesi, OPEC+’nın aylık toplantısının olduğu bir zamana denk geliyor. Grubun, mevcut günlük 400.000 varillik artışla devam etmesi bekleniyor. Bakanlar toplantısı TSİ 15.00’da başlarken Rusya ve diğerleri daha sonra katılacak.

Başbakan Yardımcısı Alexander Novak OPEC’le buluşurken Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Delhi’de Hindistan’ın, dolara dayalı finansal sistemi atlayarak artan Rus petrolü sevkiyatlarını ödemesine imkan verecek bir mekanizmanın şartlarını belirlemeye çalışıyor.

Rusya’nın petrol sistemi, Avrupa’daki alıcıların tepkisi nedeniyle hâlâ kısıtlarla karşı karşıya. Reuters raporuna göre birçok rafineri, yurtdışında alıcı bulamamaları nedeniyle faaliyetlerini ya düşürüp ya da durdururken boru hattı operatörü Transneft ise büyük üreticilerden aldığı petrol miktarını azalttı.

3. ABD verileri, tüketici harcaması üzerindeki baskıyı gösterecek

ABD Şubat ayı kişisel gelir ve harcama verilerini paylaşacak. Veriler, pandemi dönemindeki tasarruf azaldıkça harcamadaki yavaşlamanın da artıp artmadığını anlamak amacıyla yakından incelenecek gibi görünüyor.

Ocak ayı harcama rakamları, %2,1’lik güçlü bir artışla şaşırtmıştı ancak Şubat ayı, tüketici fiyatlarında devam eden artıştan daha çok etkilenmiş olabilir. Şubat ayı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de yerel saat ile 8.30’da paylaşılacak.

Diğer yandan haftalık işsizlik başvuruları da takvimde yer alıyor.

Avrupa’da veriler, İngiltere konut fiyatlarının 18 yılın zirvesinde olması, Alman perakende satışlarının Şubat ayında (Rusya-Ukrayna savaşından bile önce) düşmesi ve Fransa’da enflasyonun beklentileri aşması ile stagflasyon mücadelesinin arttığına işaret ediyor. Piyasa şimdi, 2022 sonuna kadar Avrupa Merkez Bankasının 60 puanlık sıkılaşma yapacağı yönünde fiyatlanıyor.

4. Borsa karışık açılacak, gözler Walgreens’te

ABD borsaları karışık açılacak. Son iki gündür petrol fiyatlarında görülen sert düşüşler, enflasyon ve para politikası sıkılaşmasıyla ilgili endişelere rağmen hisse senetlerine destek oldu.

Dow Jones 11 puan düşerken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,3 yükseldi. Ukrayna’daki savaşa hızlı bir çözüm bulunması umutları Kremlin tarafından darbe alırken üç endeks de Çarşamba gününü kırmızıda bitirdi. Başkan Vladimir Putin, İtalya Başbakanı Mario Draghi’ye, ateşkes koşullarının oluşmadığını söyledi.

İlgi çekebilecek hisseler arasında kazancını raporlayacak olan Walgreens ve Çarşamba günü opioid kriziyle ilgili 484 milyon dolarlık bir anlaşmaya varan CVS var. CEO Pat Gelsinger’e çok iyi bir opsiyon paketi sunan Intel (NASDAQ:INTC) de dikkat çekebilir. ISS pakete karşı çıktı bile.

5. Çinli fabrikalar koronavirüsle boğuşuyor: Şanghay karantinayı uzatacak

Mart ayında Çin’in imalat sektörü, pandemi dönemindeki teşvik programların bitmesinden dolayı ABD ve Avrupa’dan gelen talebin azalmasının ve karantinaların etkisiyle tekrar küçülme bölgesine girdi.

Resmi imalat PMI, liman ve fabrikaların kapatılma sorunları devam ederken 50,2’den 49,5’e düştü. South China Morning Post gazetesine göre Şanghay, Cuma günü bitmesi beklenen Pudong bölgesindeki karantinayı uzatabilir.

Öte yandan Çin’deki bir boykotun etkisi, H&M’in paylaştığı rakamlarda kendini yine gösterdi. Şirketin çeyreklik kârı beklentileri karşılamadı. Çin’deki sorunlara ek olarak şirket, en büyük altıncı pazarı olan Rusya’daki mağazalarını kapatmak zorunda kaldı ve net mağaza kapatma planlarına hız verdi.

Previous Article

Rezervler, döviz mevduatları ve yabancı yatırımcı süreçleri son haftada nasıl değişim gösterdi?

Next Article

Cumhurbaşkanı ve Çalışma Bakanı’ndan minimum fiyat açıklaması

You might be interested in …