Almanya’da iktisada olan itimat tarihi düşük düzeye geriledi

Investing.com – Almanya’da tüketici itimadı tarihi düşük düzeye geriledi. Tüketicinin ekonomik varsayımlarını ölçen GFK inanç endeksi son ayda -42,5’e düştü.

Tüketici inancındaki düşüşün nedeni gelir kaybı

Veriyi ölçen GFK raporuna nazaran son ayda tüketici inancındaki keskin düşüşün ana nedeni, Ekim ayında gelirde azalma beklentisi oldu. Gelirde azalma beklentisini ölçen gösterge 22,4 puan düşerek -67,7 puana indi. Bu düzey, 1991’de Almanya’nın tamamı için data toplamaya başladığından beri, ölçülen en düşük paha oldu.

Satın alma gücü azaldı

Tüketicinin satın alma eğilimi son ayda 3,8 puan kaybederek -19,5’e düştü. Bu düzey, Ekim 2008’deki ekonomik kriz periyodunda görülen -20,1 puan sonrası en düşük düzey olarak kaydedildi.

Satın alma eğilimindeki azalmanın ana sebebi, gelecek aylarda daha fazla harcama gerektiren yüksek güç fiyatlarının yarattığı kaygı.

Raporda tüketicinin Almanya iktisadında resesyon mümkünlüğünü güçlü gördüğüne dikkat çekildi ve şu kıymetlendirme yapıldı:

“Pek çok tüketici, Alman iktisadının, kısmen de tüketimdeki zayıflama nedeniyle sakinliğe girebileceğinden giderek daha fazla tasa duyuyor. Hem şirketler hem de özel haneler, son vakitlerde patlayan güç fiyatlarındaki gelişmeden tasa duyuyor. Yüksek güç tüketimine güvenen kimi şirketler, üretimlerini şimdiden kıstı. Kesintiye uğramış tedarik zincirleri nedeniyle devam eden tedarik darboğazları nedeniyle daha fazla üretim kısıtlaması da tehdit altındadır.”

Yazar: Deniz Engin

Previous Article

Dolar/TL rekor tazelemeye devam ediyor

Next Article

Kripto paralarda rüzgar bilakis döndü: BTC bir kere daha 20.000 dolardan reddedildi

You might be interested in …

Şeker fiyatına artırım geldi

Investing.com – Türkşeker, temel ihtiyaç ürünlerinden olan şekerin fiyatına %31 oranında zam yaptı ve kilogram fiyatının 7,80 TL’ye …