By Gina Lee

Investing.com – Amerikan doları Pazartesi sabahı değer kaybederek bir haftanın en düşük seviyesine yaklaştı. ABD tüketici güvenindeki gerileme, Fed’in daha sıkı para politikası için adım atma ihtimalini azalttı.

ABD Doların diğer para birimlerinden oluşan bir sepet karşısındaki durumunun göstergesi olan Dolar Endeksi, 0,02% düşüşle 92,48 puana geriledi.

USD/JPY paritesi %0,19 düşüşle 109,36 seviyesine geriledi.

AUD/USD paritesi Salı günü Avustralya Merkez Bankası’nın son toplantısının tutanaklarını yayınlaması ile %0,22 düşüşle 0.7352 seviyesine geriledi. NZD/USD ise Çarşamba günü Yeni Zelanda Merkez Bankası politika kararı öncesi 0,02% düşüşle 0,7036 seviyesine geriledi.

USD/CNY çifti %0,01 artışla 6,4773’e yükseldi. Çin’den gelen veriler sanayi üretiminin Temmuz ayında 6,4% ile bir önceki yıla göre beklenenden az arttığını gösterdi. Perakende satışların ise bir önceki yıla göre 8,5% arttığı görüldü.

GBP/USD çifti %0,02 artışla 1,3866’ya yükseldi.

Yatırımcılar, tüketici hissiyatının 2011’den bu yana en düşük seviyelerine düştüğünü belirten önceki haftaya ait ABD ekonomik verilerinin ardından temkinli. Ağustos için Michigan tüketici beklentileri 65,2 iken, Michigan tüketicisi duygu 70.2 olarak yayınlandı.

Salı günü ABD’den Çekirdek perakende satışlar ve perakende satışlar ile ilgili veriler gelecek.

Yatırımcılar ayrıca Fed’in varlık alımını azaltması ve ve faiz artırımı konusundaki bir sonraki hamlesini bekliyor. Fed Başkanı Jerome Powell Salı günü eğitimciler ve öğrencilerle sanal bir toplantıda konuşacak Ayın ilerleyen günlerinde merkez bankası yıllık konferansı Wyoming, Jackson Hole’da düzenlenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz