Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Apple (NASDAQ:AAPL) hisseleri Çarşamba günü piyasa öncesinde %1 düşüş yaşadı. Küresel çip kıtlığının, artık, şirketin en kazançlı ürünü olan iPhone üretimine zarar vermeye başlayabileceğinden endişe duyuluyor.

Halihazırda şirketin toplam gelirinin beşte birinden fazlasına katkıda bulunan bir ürün grubu olan hizmetlerinde yaşanan durgunluk olasılığı da hissiyatı baskı altına aldı.

 Apple CEO’su Tim Cook Reuters’e açıklama yaptı: “bazı eksikliklerimiz var…talep çok fazla ve beklentilerimizin ötesinde. Bu nedenle edinmeye çalıştığımız zaman içerisinde tüm bileşenleri elde etmek zor.”

Bu açıklamadan yalnızca bir hafta önce Apple’ın, 5G hizmetlerinin dünya geneline yayılması ile güncelleme dalgası beklentisi içinde bu yıl iPhone üretiminde büyük bir artış planladığı raporlanmıştı.

Salgından dolayı laptop, mobil cihazlar ve yazıcılara olan talep, şirketlerin ve kişilerin home-office yaşam tarzını benimsemesi ile hala yüksek.

Şirket 26 Haziran’a kadar olan üçüncü çeyrekte rekor kırarak analistlerin beklentilerini kolayca aştı.

Tüketiciler çoğunlukla iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max gibi premium 5G telefonlardan satın aldı ve Çin’de daha çok kişi Apple saat edindi.

Şirketin toplam geliri yıllık bazda %36 artışla 81,43 milyar doları görerek 73,26 milyar dolar olan beklentileri kolayca aştı. Kârı ise %93 artışla 1,01 dolar tahminine kıyasla hisse başına 1,30 dolara, 21,74 milyar dolara yükseldi.

iPhone satışları %50 yükseldi ve toplam gelirin %48’ini oluşturdu. iPad ve Mac satışları da sırasıyla 7,37 ve 8,24 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çin’deki satışları %58 artışla 14,76 milyar dolara ulaştı.

Çeyrek dönemdeki hizmet geliri üçte bir artışla 17,49 milyar dolar oldu. Bu rakam tüm zamanların yükseği olsa da CFO Luca Maestri temkinlilik uyarısında bulundu.

“Hizmetlerde hala önemli ölçüde büyüme bekliyoruz ancak Haziran ayında gördüğümüz seviyelerde değil.”

Apple’ın şimdi App Store, Apple TV ve Apple Music gibi çeşitli platformlarında 700 milyon abonesi var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz