Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü büyük oranda yükselişte. Bölge görünümüne dair iyimserlikle önceki seansta elde ettiği artışları sürdürdü.

DAX %0,2 artarken FTSE 100 %0,1 yükseldi ve CAC 40 %0,2 geriledi.

Avrupa’nın majör endeksleri Perşembe günü yüksek kapattı. Yatırımcının daha riskli varlıklara olan iştahı ile DAX %1,7 artarken CAC 40 %1,3 ve FTSE 100 %1 artış kaydetti.

Credit Suisse (SIX:CSGN), ekonomik toparlanmaya, değerlemeye ve aşırı likiditeye atıf yaparak kıta Avrupası hisse senetlerinin yatırım duruşunu ‘piyasa üstü’ne çıkardı.

Bölgenin aşılama programına destek olan diğer gelişme, İngiltere ilaç düzenleme kurumunun, Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı için yeni depolama koşullarını onaylaması oldu. Kurum aşının, artık çözüldükten sonra normal buzdolabı sıcaklığında 5 günden 31 güne kadar saklanabileceğini söyledi. Daha endişe verici olanı, ilk olarak Hindistan’da görülen yeni Covid-19 varyantıyla görülen vakalar, art arda ikinci haftada İngiltere’de ikiye katlandı.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölge direktörü, Pfizer/BioNTech aşısı dahil kıtada kullanılan aşıların, dolaşımdaki varyantlara karşı koruma sağlayabildiğini söyledi.

Yatırımcılar Euro bölgesi ve İngiltere’den gelen Mayıs ayı flaş PMI okumalarını da takip edecek.

İngiltere’nin perakende satışları, nisan ayında %9,2 yükseldi. Bir önceki ay %5,1 olan artışa kıyasla büyük bir artış ve mağazalar kademeli olarak yeniden açılırken tüketicilerin alışverişe döndüğünün bir göstergesi.

Kurumsal gelişmelerde: Richemont (SIX:CFR) Cuma günü ilgi çekebilir. Lüks tüketim malları şirketi, mali 2020/21 yılında net kârdaki %38’lik artışı yansıtarak temettüsünü ikiye katlamayı teklif etti.

Cuma günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar, İran ham petrolünün piyasaya potansiyel dönüşünü hesaba katmaya başladığından petrolde üç gündür kayıp yaşanıyordu.

İran ve dünya güçleri nisan ayından beri 2015 nükleer anlaşmasını canlandırma konusunda görüşme halinde. İran Cumhurbaşkanı, ABD’nin ülkenin petrol, bankacılık ve nakliyat sektörleri üzerindeki yaptırımları kaldırmaya hazır olduğunu söylediğine göre görüşmelerde ilerleme yaşanmış gibi görünüyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla 62,11 dolar olurken Brent %0,1 yükselişle 65,20 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de bu hafta yaklaşık %5 düşüş yaşadı ve mart ayından beri en büyük haftalık kaybı yaşama yolunda.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 1.875,55 dolar gerilese de art arda üçüncü haftalık artış yolunda olurken EUR/USD %0,1 yükselerek 1,2237’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz