Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü açılışta düşüş yaşadı. Yatırımcılar, Çin’in hüsrana uğratan verilerinin yanında küresel enflasyondaki artış endişelerinin de baskısı altında.

DAX %0,3 düşerken CAC 40 %0,1 geriledi ve FTSE 100 %0,4 yükseldi.

Pazartesi günü Çin’in yayınladığı verilere göre ülkenin endüstriyel üretimi nisan ayında yıldan yıla %9,8 büyüdü. Bu sağlıklı bir artış olsa da Mart Ayında görülen %14,1’e göre düşük kaldı. Aynı şekilde perakende satışlar da %17,7 artışla mart ayındaki %34,2’lik büyümenin epey altında kaldı.

Veriler, Çin ekonomisinin büyümeye devam ettiğini ancak Covid-19 salgınından kurtuluşun düzensiz olduğunu ve tam toparlanma için daha çok yol gerektiğini gösterdi.

Geçen hafta ABD’nin tüketici fiyatlarında, 2008’den beri en hızlı tempoda yaşanan artışın ardından Avrupa borsaları kendini mücadele içinde buldu. Bu artış, Fed’in politik sıkılaştırmaya belirttiği zamandan önce başlamak zorunda kalabileceği endişelerini artırdı.

Pazartesi günkü veriler, nisan ayında Japonya’nın toptan satış fiyatlarının %3,6 artması ile enflasyonun küresel bir olay olduğunu gösterdi. İtalya’nın tüketici fiyat verileri de bugün paylaşılacak.

Kurumsal gelişmelerde; salgından dolayı uçuşlarının %80’i durdurulduktan sonra Ryanair (LON:RYA), 815 milyon Euro (989 milyon dolar) ile rekor bir vergi sonrası zarar paylaştı ancak toparlanmanın başladığına dair işaretler olduğunu söyledi.

Pazartesi günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. Asya’da yeni kısıtlamalar, bölgedeki talebin azalacağına dair endişeleri yükseltti.

Hindistan’a büyük zarar veren, yüksek bulaşıcılığa sahip bir koronavirüs varyantının, diğer ülkelere de yayılacağından korkuluyor. Yeni salgınlar yaşayan Singapur ve Tayvan’ın yanında Japonya, Temmuz ayındaki Olimpiyatlar başlamadan önce, ilan ettiği olağanüstü hali uzattı.

Bununla birlikte Çin, ABD ve Batı Avrupa’nın çoğu, başarılı aşılama programları sonrasında yeniden açıldığından kayıplar ufak oldu.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 65,19 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 68,47 dolardan işlem gördü. İki sözleşme de Cuma günü yaklaşık %2,5 artış yaşadı ve art arda üçüncü haftada da kazanç elde etti.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,9 artarak 1.853,60 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2130’dan alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz