Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü düşük açılıyor. Emtia fiyatlarındaki artış ve ABD’de artan enflasyonist baskı, erken bir faiz artırımı endişelerini artırırken küresel satışlar devam ediyor.

DAX %0,4 düşerken CAC 40 %0,7 ve FTSE 100 %0,4 geriledi.

Dow Jones Industrial Average %1,4 düşüşle kapatarak şubat ayından beri gördüğü en kötü günü yaşarken Asya da aynı şekilde takip etti. Nikkei ve KOSPI %1,6 düşüş yaşadı.

Salı günü yayınlanan ekonomi verileri, ABD şirketlerindeki {ecl-1057||iş olanaklarının}} mart ayında rekor seviyeye yükseldiğini göstererek işverenler kalifiye işçi bulmaya çabalarken işgücü arzının, artan talebe ayak uydurmadığına işaret etti. Bu, ücret enflasyonunun artacağına işaret ediyor.

Bu nedenle yatırımcılar, TSİ 15.30’da paylaşılacak olan nisan ayı ABD TÜFE verisini yakından izleyecek. Bir önceki aya göre %0,2 büyüme bekleniyor.

Yıldan yıla bazda gelen okuma, geçen yıl enerji fiyatlarında salgından dolayı yaşanan artışın baz etkileri ile sapmış olacak ancak böyle bir artış, Eylül 2011’den bu yana görülen en büyük artış olacaktır.

Öncesinde Avrupa’da İngiltere GSYH’si, hükümetin mart başında salgını önlemek için uygulanan kısıtlamadan çıkış için ilk adımı attığı ilk çeyrekte %1,5 küçüldü.

Kurumsal gelişmelerde Commerzbank (DE:CBKG), beklentileri aşarak ilk çeyrekte kâra döndü. Alman banka büyük bir yeniden yapılandırma sürecine girerken Bayer (OTC:BAYRY), düşük satışlara rağmen net kârında artış raporladı ve bu yıl için görünümünü yükseltti.

Kazanç açısından hareketli olan bugün EDF (PA:EDF), Allianz (DE:ALVG), Tui (DE:TUIGn), Aegon (NYSE:AEG) ve RWE (DE:RWEG) raporları paylaşılacak.

Çarşamba günü petrol, dalgalı birkaç günün ardından stabil seyretti. ABD ham petrol stoklarında yaşanan düşüş, yatırımcılara talepteki toparlanmanın hala yolunda olduğuna ilişkin güven verdi.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) yayınladığı verilere göre 6 Mayıs ile biten hafta için ABD ham petrol stoklarında 2,5 milyon varil düşüş yaşandı. Resmi hükümet verilerinin bu raporu büyük oranda onaylaması bekleniyor.

Diğer yandan Colonial Pipeline, Cuma günkü saldırıdan sonra kapanmasının ardından beş gün geçmiş olsa da hala ufak bir bölümü çalıştırdı ve hafta sonundan önce önemli iyileşmeler beklemiyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 artışla 65,35 dolar olurken Brent %0,1 yükselerek 68,61 dolardan işlem gördü. Benzin vadeli işlemleri ise %0,4 azalarak 2,1313 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 azalarak 1.830,60 dolar olurken EUR/USD %0,2 kaybederek 1,2127’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz