Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü karışık açılıyor. Hindistan’da artan Covid-19 vakalarına dair endişeler sürse de dünya genelindeki majör ekonomilerin yeniden açılması ile hissedilen iyimserlik de devam ediyor.

DAX %0,2 düşüş yaşarken CAC 40 %0,2 kaybetti ve FTSE 100 %0,6 yükseldi.

Pazartesi günü Wall Street’te Dow Jones Industrial Average %0,7 yükseldi, S&P 500 %0,3 kazandı ancak teknoloji hisselerinin sektörün gerisinde kalması ile Nasdaq Composite %0,5 geriledi.

Asya’daki ticaret, Çin ve Japonya’daki tatillerle zayıf geçti.

Avrupa’ya tekrar dönersek AB üyesi devletlerdeki aşılama oranlarının hızla artması sayesinde salgından çıkışa dair güven artıyor. Pazartesi günü Avrupa Komisyonu, Haziran’dan itibaren kıtayı İngiltere gibi düşük vaka oranlarının olduğu bölgelere ve tamamen aşılanmış kişilere tekrar açma planını açıkladı.

ABD’de de benzer bir iyimserlik var. Çoğu eyalet, aşı dağıtımı ortasında salgın kısıtlamalarını gevşetmeye devam ediyor. ABD’nin en çok etkilenen eyaletlerinden biri olan New York, çoğu hareket kısıtlamasını yakında kaldıracağını duyururken bu ayın sonunda 24 saatlik metro hizmeti New York City’de devam edecek.

Bir karın ağrısı da Asya’da, özellikle Hindistan’da. Ülkedeki ikinci dalga, durulma işareti göstermiyor. Salı günü raporlanan vaka sayısı 20 milyonu aştı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçen hafta dünya genelinde raporlanan her üç yeni vakadan birinin Hindistan’dan bildirildiğini belirtti.

Salı günü kazanç raporları paylaşılmaya devam etti.

Norveçli telekomünikasyon şirketi Telenor (OL:TEL), bu yılın başında Myanmar’da yaşanan askeri bir darbenin ardından ülkedeki operasyon değeri tamamen yok olduktan sonra ilk çeyrekte net zarar paylaştı. Adecco (SIX:ADEN) ise işyerlerinin kademeli olarak açılmasının da yardımıyla kâra döndü.

Infineon (OTC:IFNNY), Deutsche Post DHL Group (OTC:DPSGY) ve Siemens Energy (DE:ENR1n) gibi isimlerden de sonuçlar bekleniyor.

Salı günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. Hindistan’da artan vaka sayıları endişe yaratıyor. Ancak yatırımcılar, Avrupa ve ABD gibi bölgelerdeki ekonomik toparlanmanın, genel yakıt talebini destekleyeceği konusunda iyimserliğini koruyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arzı verileri de ilgiyle takip edilecek.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 64,44 dolar olurken Brent %0,1 kaybederek 67,50 dolardan işlem gördü. Bu yıl şimdiye kadar her ikisi de %30 yükselmiş durumda.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 kayıpla 1.786 dolar olurken EUR/USD %0,2 kayıpla 1,2037’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz