Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü yüksek açılıyor. Hafifleyen salgın sayesinde bölge ekonomisi yeniden açıldı.

DAX %0,3 artarken CAC 40 %0,1 yükseldi ve FTSE 100 %0,8 kazandı.

Çarşamba günü majör Avrupa endeksleri büyük düşüş yaşadı. DAX %1,8, CAC 40 %1,4 ve FTSE 100 %1,2 geriledi. Fed’in nisan toplantısının tutanakları, merkez bankası yetkililerinin, gelecek toplantılarda varlık alım programlarımı azaltmayı düşündüğünü öne sürdü.

Bununla birlikte yatırımcıların Avrupa’ya odaklanması ile Perşembe günü hissiyat daha umut verici.

Avrupa’daki yetkililer, enfeksiyon oranları düşüp aşılamalar arttıkça kısıtlamaları gevşetti. İngiltere Pazartesi günü büyük oranda açıldı. Avrupa’da krizin esas noktası olan İtalya, önümüzdeki haftalarda ülke çapındaki sokağa çıkma yasağını kademeli olarak kaldıracak ve Almanya’da da katı tedbirler kademeli olarak gevşetiliyor.

Bunun dışında Euro bölgesi tüketici fiyatları nisan ayında yıllık %1,6’ya yükselse de bu rakam %2 altında olup Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) tedirgin ediyor.

ECB yöneticisi Christine Lagarde Salı günkü açıklamasında “parasal ve mali desteğin çok erken bitmemesi önemli” diyerek bölgenin merkez bankası politikası değişimleri konusunda pek acil bir risk taşımadığını öne sürdü.

Ayrıca kripto paralarla ilgili dalgalanma, bölgenin yatırım topluluğu tarafından kripto paraların görece az alım görmesinden dolayı Avrupa’da bu tür bir faktör değil. Bitcoin Salı günü %30 düşüşle 30.000 dolara geriledi.

Kurumsal gelişmelerde: kazanç cephesinde easyJet (LON:EZJ), Kingfisher (LON:KGF), National Grid (LON:NG), Royal Mail (LON:RMG) ve Qinetiq (LON:QQ) gibi isimler var.

Avrupa veri takvimi Perşembe günü epey boş ancak ABD işgücü piyasasındaki toparlanma temposuna dair bilgi sahibi olmak için haftalık ilk işsizlik başvuruları incelenecek.

Perşembe günü petrol yükseldi. Yatırımcılar ABD stoklarında yaşanan artışı, daha çok İran petrolünün piyasaya girişini ve Fed’in ultra genişlemeci para politikasını gittikçe azaltacağına dair endişeleri sindirmeye çalışırken bir önceki seansta fiyatlarda büyük düşüşler yaşandı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,6 artışla 63,72 dolar olurken Brent %0,5 yükselişle 66,97 dolardan işlem gördü. her iki sözleşme de Çarşamba günü %3 civarı düşüş yaşayarak üç haftanın düşük seviyelerine yaklaştı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 1.873,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 yükselerek 1,2187’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz