Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, bölgeye ait son büyüme verileri öncesinde Fed’in, desteği sürdürme vaadi sayesinde Salı günü yüksek açılıyor.

DAX %0,4 artarken CAC 40 %0,3 yükseldi ve FTSE 100 %0,7 kazandı.

Avrupa borsaları, artan enflasyon baskısının Fed’in yakın zamanda politik sıkılaşmaya başlamak zorunda kalabileceğine dair endişelerle boğuşuyor.

Bununla birlikte Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, gelecek yıla kadar faizlerde artış beklemediğini yinelerken Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, ABD ekonomisinin henüz bankanın büyük tahvil alımını azaltacak eşiğe ulaşmadığının kanıtı olarak hayal kırıklığı yaratan iş raporuna işaret etti.

Bu açıklamalar piyasaları rahatlattı ve esas ilgiyi Çarşamba günü yayınlanacak olan Fed tutanaklarına çevirdi.

Avrupa’da ise ilgi, Euro bölgesinin ilk çeyrek GSYH verilerine dönecek. Geçen yılın son çeyreğine kıyasla ilk çeyrekte blokun %0,6 ve yıllık %1,8 küçülmüş olması bekleniyor.

Salı günü Japonya verileri, 2021’in ilk çeyreğinde GSYH’nin yıllık bazda %5,1 ile beklenenden daha fazla küçüldüğünü gösterdi. Çeyrek bazda ise %1,3 küçüldü.

Mart ayı İngiltere işsizlik verileri olumlu anlamda sürpriz yaptı. Başvuru sayısı 15.000 düşerken işsizlik oranı %4,8’e geriledi.

Kurumsal gelişmelerde: Generali (MI:GASI) ilgi odağında olacak. Hayat dışı ve varlık yönetimi işlerinin pozitif katkısı sayesinde ilk çeyrek kârı beklentileri aştı.

Takvimde HomeServe (LON:HSV), Imperial Brands (OTC:IMBBY) ve Vodafone (NASDAQ:VOD) kazançları yer alıyor.

Salı günü petrol fiyatları yükselerek önceki seansın iyimserliğini sürdürdü. ABD ve Avrupa’nın petrol tüketen majör ekonomileri, başarılı aşı programları üzerine yeniden açılış süreci devam ediyor.

Pazar günü ABD havalimanları 1,85 milyon yolcu kaydetti – salgın başından beri görülen en yüksek rakam oldu. İngiltere kısıtlamaları daha da gevşetirken Portekiz ve Hollanda seyahate başladı.

 Bununla birlikte Hindistan’daki Covid-19 durumu da endişe yaratmaya devam ediyor. Asya’da Tayvan ve Singapur’un da içinde olduğu bölgelerde de yeni salgınlar görülüyor.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ABD ham petrol verilerini bekliyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla 66,45 dolar olurken Brent %0,3 yükselişle 69,66 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 artarak 1.870,75 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselerek 1,2172’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz