Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Asya’daki istikrar ve HSBC’nin güçlü sonuçlarının da yardımıyla Avrupa borsalarının Pazartesi günü yüksek açılıyor.

DAX %0,4 artarken CAC 40 %0,5 ve FTSE 100 %0,4 yükseldi.

Pazartesi günü Asya piyasaları yüksek işlem görerek Avrupa’ya pozitif hissiyat bıraktı. Çin’deki borsalar, teknoloji ve eğitim sektörüne yönelik yerel düzenleyicilerin baskısından sonra geçen hafta yaşanan ağır satışların ardından istikrara kavuştu. ABD’de listelenen Çinli şirketlerle ilişkin Çinli düzenleyicilerin ABD ile olan görüşmeleri hissiyatı destekledi.

Bununla birlikte Çin’in fabrika aktivitesindeki büyüme Temmuz ayında yavaşladı. Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi, 2020 Nisan ayından beri en düşük seviyesi olan 50,3 puana geriledi.

Pazartesi günü hissiyata destek olan diğer gelişme, HSBC’nin (LON:HSBA) güçlü çeyreklik sonuçları oldu. Bankacılık devinin ilk yarıda vergi öncesi kârı, geçen yılın aynı döneminde gösterdiği performansı ikiye katlayarak 10,8 milyar dolar oldu. Banka ayrıca temettü ödemelerini eski durumuna getirirken olası batık krediler için ayırdığı 700 milyon doları serbest bıraktı.

Öte yandan Heineken (OTC:HEINY), ilk yarıda kazanç beklentilerini aştı ancak maliyetlerin marjları yemesi ile yılın kalanında zayıf performans için uyarıda bulundu.

AXA (PA:AXAF) ilk yarıda net gelirinde %180 artış raporladı.

Ekonomi haberlerinde Almanya’nın perakende satışları, %4,6 olarak revize edilen önceki aya göre Haziran ayında %4,2 yükseliş yaşadı. Ancak ilginin büyük kısmı, Avrupa bölgesinin imalat PMI okumasında olacak.

ABD’de ise Temmuz ayı iş raporu Cuma günü yayınlanacak. Bu veri, ABD Fed’in tahvil alımlarını azaltacağı zamanla ilgili düşüncesini etkileyebilir. Fed yönetim kurulu üyesi Lael Brainard, merkez bankasının işgücü piyasasında daha fazla ilerlemeye odaklandığını yineledi.

Öte yandan petrol fiyatları Pazartesi günü düşüş yaşadı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,1 düşüşle 73,11 dolar olurken Brent %1,3 kayıpla 74,47 dolardan işlem gördü.

Altın vadeli işlemleri ise %0,3 düşüşle 1.812,30 dolar olurken EUR/USD büyük oranda 1,1871’de yatay seyretti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz