Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasalarının, Çin’in hizmet sektöründeki güçlü büyümenin de yardımıyla Çarşamba günü yüksek açılması beklenirken kazanç sezonu devam ediyor.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,4 ve FTSE 100 %0,3 yükseldi.

Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü Asya’dan pozitif devir aldı. Çin’in hizmet sektöründe Temmuz ayında rekor hızda bir büyüme gerçekleşti ve bu, yeni Covid-19 vakaları ile uğraşan ülkenin ekonomisindeki toparlanmaya ilişkin endişeler arasında sürpriz oldu.

Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksi (PMI), Temmuz ayında 54,9 puan gelerek bir önceki ay görülen 50,3 puanı aştı ve 2021 Mayıs ayından beri gördüğü en yüksek noktaya çıktı. Bu özel anket, önceki hafta yayınlanan ve imalat dışı PMI okumasının 53,3 puan ile beklentilerin altında kaldığını gösteren resmi anketlerle tezat oluşturdu.

Çin’in, bir yıl içinde gördükleri en büyük vaka artışını kontrol altına almak için sosyal hayat ve iş hayatı üzerinde tekrar uygulamaya başladığı kısıtlamaları düşününce bu okuma kısa vadeli bir zirve olabilir.

Öte yandan Avrupa’da ikinci çeyrek kazanç sezonu devam ediyor. Şimdiye kadar genel olarak pozitif sonuçlar çıktı.

Commerzbank (DE:CBKG) Çarşamba günü ikinci çeyrek için zarar paylaştı. Alman banka, yüzlerce branşın kapatılması ve 10.000 kişinin işten çıkarılması gibi büyük yapısal değişikliklere gitmişti. Ayrıca bu çeyrekte 200 milyon euro zarar edeceğini ve menkul kıymetler için HSBC’ye dış kaynak kullanımına (outsourcing) yönelik bir projeden vazgeçeceğini duyurdu.

Avrupa bankacılık sektörünün sonuçları, bu çeyrekte genel olarak pozitifti. Kısıtlamalar birçok bölgede kaldırılırken bireysel bankacılık işleri de toparlandı.

Siemens Energy (DE:ENR1n), Hugo Boss (DE:BOSSn) ve Intesa Sanpaolo (OTC:ISNPY) Çarşamba günü ilgi odağında olacak.

Öte yandan Thales (PA:TCFP) Çarşamba günü yaptığı duyuruda demiryolu sinyalizasyon işini 2 milyar dolar karşılığında Hitachi (OTC:HTHIY) satmak için ilerlemiş görüşmeler halinde olduğunu söyledi.

Ekonomi cephesinde öne çıkan veriler, Euro bölgesinin Temmuz ayı hizmet PMI okuması ile Haziran ayı perakende satışları olacak.

Çarşamba günü petrol fiyatları, art arda iki günlük düşüşün ardından stabilize oldu. Hem ABD hem Çin’de artan vaka sayılarının, yakıt talebine zarar vereceğinden endişe duyuluyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arz raporu, 30 Temmuz ile biten hafta için 879.000 varil düşüş göstererek fiyatlara destek sundu.

Yatırımcılar şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin ham petrol arz raporunu bekliyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 70,33 dolar olurken Brent %0,1 kayıpla 72,33 dolardan işlem gördü.

Altın vadeli işlemleri ise %0,1 artışla 1.815,80 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1872’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz