Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları, Çin’in gayrimenkul devi Evergrande’nin durumuna ilişkin devam eden endişeler arasında Asya’daki zayıflığın baskısıyla Pazartesi günü düşük açılıyor.

DAX %0,8 düşerken CAC 40 %0,3 ve FTSE 100 %0,4 geriledi.

Avrupa’da hissiyat, Asya’nın zayıflığı ile darbe aldı. Hong Kong’da Hang Seng endeksi %2 üzerinde düşüş yaşarken Japonya’da Nikkei %1’den fazla kaybetti. Çin anakarasındaki endeksler ise kapalıydı.

Bu kayıpların ana etkeni, Çin’in gayrimenkul sektörüyle ilgili endişeler oldu. Borç batağındaki Evergrande, 300 milyar doları aşan borçları yeniden finanse etmek için mücadele ederken geçen hafta ikinci kez faiz ödemesini yapamadığı için askıya alındı.

OANDA stratejisti Jeffrey Halley, müşterilere yönelik bir notta “Evergrande’nin bugüne vadeli ve yalnızca beş günlük “mühleti” olan 260 milyon dolar offshore tahvil ödemesi var ve ödemenin yapılacağına dair bir işaret gelmezse şirket ve Çin’in gayrimenkul piyasası etrafındaki olumsuz sesler bir kez daha yükselecek” dedi.

Pazartesi günü, sıkıntı içindeki grubun mülk yönetim birimindeki hissesinin yarısını 5 milyar doların üzerinde bir fiyata Hopson Development’a satacağına dair raporlar yayınlandı. Ancak satıştan elde edilecek fonların nasıl tahsis edileceği konusunda netlik yoktu.

Gayrimenkul piyasası ve ülkede artan düzenleyici baskısı dışında yatırımcılar, artan enflasyon ve merkez bankalarının teşvik programlarını azaltma konusundaki olasılıklarından da endişeleniyor.

Cuma günü yayınlanan veriler, Ağustos ayında %3,0 olan Euro bölgesi enflasyon oranının, geçen ay yıllık %3,4 artışla 13 yılın yükseğini gördü.

Kurumsal gelişmelerde: İngiltere süpermarket hisseleri ilgi odağında olacak. Özel sermaye firması Clayton Dubilier & Rice, hafta sonu yapılan bir ihalede Wm Morrison  (LON:MRW) için uzun süren bir mücadeleyi kazandı ancak kazanan teklif, Cuma günkü piyasa kapanışının %3 altındaydı. Hissedarlar bu ay sonunda anlaşmayı oylayacak ve onayları ile birlikte şirket, özel bir girişime dönüşecek.

Pazartesi günü ilgi çekecek diğer gelişme, Euro bölgesi maliye bakanlarının, epeydir ertelenen bankacılık birliği projesindeki gelişmelerle beraber AB’nin toparlanma planları da dahil olmak üzere birçok konuyu tartışacağı bir toplantı olacak.

Bugün ham petrol fiyatları, OPEC+ toplantısı öncesinde düşüş yaşadı.

OPEC+ gün içinde toparlanacak ve ABD ve Hindistan da dahil birçok ülke, fiyatları düşürmek için grubun daha çok üretim yapması konusunda baskı yapıyor.

Grup zaten en az 2022 Nisan ayına kadar günlük 400.000 varillik üretim artışı yapacağında anlaşmıştı.

WTI vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 75,61 dolar olurken Brent %0,3 azalarak 79,05 dolardan alıcılandı.

Buna ek olarak altın vadeli işlemleri %0,2 yükselişle 1.762,35 dolar olurken EUR/USD artarak 1,1599’dan işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz