Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcılar, ABD’nin istihdam raporu öncesinde merkez bankası kararlarını sindirmeye çalışırken Avrupa hisseleri Cuma gününe ufak düşüşlerle başlıyor.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 yatay seyretti ve FTSE 100 %0,3 kayıp yaşadı.

Perşembe günü İngiltere Bankası (BoE), faizleri sabit tutarak piyasayı şaşırttı. Bir gün öncesinde de Fed, varlık alımlarını azaltmaya başlarken faiz artırımları konusunda “sabırlı” olacaklarını ifade etti.

Hafta başında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, 2022 yılında faiz artırımı ihtimalinin pek mümkün olmadığını söyleyerek bu yöndeki piyasa beklentilerini düşürdü.

Merkez bankaları, ekonomilerinin salgından toparlanması için onlara mümkün olduğunca zaman tanıyarak para politikasında normalleşme sürecini temkinli bir şekilde yürütüyor.

Bu tarz bir yaklaşım, özellikle Avrupa’da kış mevsiminde bölge genelinde rekor seviyelere ulaşan koronavirüs enfeksiyonları göz önüne alındığında garantili olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Müdürü Hans Kluge, Perşembe günü yaptığı açıklamada “Avrupa Bölgesi’ndeki 53 ülkede görülen bulaşın mevcut hızı ciddi bir endişe kaynağı.” diyerek bölgede Şubat ayına kadar koronavirüs kaynaklı ölümlerin 500.000’i bulabileceğini ekledi.

Ekonomi cephesinde Almanya’nın Eylül ayı endüstriyel üretimi %1,1 düşüş yaşayarak %3,5 düşüş yönlü revize edilen önceki aya göre toparlanma beklentilerini hüsrana uğrattı. Euro bölgesinin Eylül ayı perakende satış verileri de açıklanacak ancak esas ilgi, ABD’nin tarım dışı istihdam raporunda olacak. Tartışmasız, kazanç artışı ve işgücü katılım oranı gibi değişkenler de iş imkanları kadar önemli olacak.

Ekonomistler, sekiz ayın en yavaş temposu ile 194.000 iş imkanı oluşan önceki aya göre Ekim ayında 450.000 iş artışı bekliyor.

Cuma günü ham petrol fiyatları yükseldi. OPEC+, Perşembe günkü toplantısında mevcut kademeli üretim artışı planına sadık kalmayı seçerek daha fazla artış çağrılarına kulak asmadı.

OPEC+, ABD Başkanı Joe Biden ve diğerlerinin baskısına boyun eğmeyerek her ay günlük 400.000 varil üretim artışı planını doğruladı.

WTI vadeli işlemleri %1,1 artışla 79,64 dolar olurken Brent %0,6 yükselerek 81,05 dolardan alıcılandı.

Brent hafta bazında yaklaşık %4 düşüş yaşama yolunda ilerlemeye devam ederken ABD ham petrolün bu haftaki kaybı %5’e yakın olabilir.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 artışla 1.798,65 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1560’tan işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz